وزیر امور خارجه آلمان مطالبات ایران را شنید

انتظارات برجامی ایران از اروپا

گروه سیاسی/ ایران و آلمان دغدغه‌ها و خواسته‌های خود را پیرامون توافق هسته‌ای با یکدیگر در میان گذاشتند. ‌هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان روز گذشته  پس از حضور در اردن، امارات وعراق در چهارمین مقصد سفر منطقه‌ای خود به تهران آمد و با مقام‌های بلندپایه کشور دیدار و گفت‌وگو کرد.این سفر بخشی از جدیدترین ملاقات‌های دیپلماتیک مقام‌های کشورمان است که قرار است علاوه بر وزیر خارجه آلمان با حضور شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن در تهران ادامه پیدا کند. این در حالی است که بخش مهم سفر‌ هایکو ماس به تهران بر موضوع برجام و تبیین آخرین اقدامات اروپا پیرامون سازوکار مالی تجارت با ایران متمرکز شده است. چه اروپایی‌ها هنوز نتوانسته‌اند در پیگیری اقدامات مقابله‌ای خود با تحریم‌های امریکا و به جریان انداختن سازوکار مؤثر سامانه مالی اینستکس گام مؤثری بردارند و چنانچه تا پایان فرصت دوماهه تهران اقدام تأثیرگذاری در دستور کار نداشته باشند، انتظار می‌رود ایران اجرای بخش دیگری از تعهدات خود را در چارچوب برجام متوقف کند. در چنین فضایی محمدجواد ظریف یک روز پیش از ورود‌ هایکو ماس به تهران هشدار داده بود اروپایی‌ها اعلام کنند برای پیگیری خواسته‌های ایران در چارچوب توافق هسته‌ای چه اقداماتی ترتیب داده‌اند. ظریف گفته بود «در برجام اقدام مهم نیست بلکه نتیجه مهم است. اینکه گفته شود ما تلاش کردیم و نشد؛ خب ما هم می‌توانیم از این به بعد تلاش کنیم و نشود.»  ماس هفته گذشته در برلین میزبان مایک پمپئو، همتای امریکایی‌اش بود و کمی بعد از این دیدار برنامه حضور او در تهران قطعی شد.
سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان هدف از این سفر را تلاش برای نجات برجام ارزیابی کرده بود.
سه کشور آلمان، فرانسه و بریتانیا می‌کوشند سازوکارمالی تجارت با ایران موسوم به «اینستکس» را با هدف مواجهه با تحریم‌های فرامرزی امریکا به جریان بیندازند. سازوکاری که برپایه آن اروپا‌یی‌ها می‌خواهند سطح تجارت با ایران را به دوره پیش از بازگشت تحریم‌های امریکایی بازگردانند و مانع از تأثیرگذاری رویکرد تهاجمی دولتمردان این کشور برای فلج کردن مناسبات تجاری با تهران شوند. با این حال به نظر می‌رسد که این تلاش نه چندان اساسی پس از ماه‌ها چشم‌انداز روشنی را به تصویر نمی‌کشد. شاید از این رو بود که ملاقات روز گذشته ظریف و ماس در حال و هوای متفاوتی برگزار شد. جایی که ظریف با اشاره به کم‌کاری شرکای برجام برای حفظ این توافق به روشنی معلوم کرد مهم‌ترین دستور کار حال حاضر ایران و کشورهای اروپایی عملیاتی کردن برجام است و خواستار اقدامات مؤثر اروپا برای پایان بخشیدن به جنگ اقتصادی امریکا علیه ایران شد. وزیر خارجه آلمان نیز هرچند در نشست مطبوعاتی درباره جزئیات اقدامات پیرامون اجرای اینستکس توضیح چندانی نداد اما دست‌کم بر مواضع اعلامی پیشین اروپایی‌ها مبنی بر تلاش برای حفظ برجام تأکید کرد. به هر روی نتایج این سفر درباره توافق هسته‌ای در روزهای آینده و با نزدیک شدن به پایان فرصت دو ماهه تهران و در تصمیم دولتمردان ایران به اجرای تام و تمام تعهدات برجامی‌اش یا متوقف کردن بخش دیگری از این تعهدات پدیدار می‌شود.

 تأکید بر تنش‌زدایی در منطقه
بخش دیگری از گفت‌وگوهای روز گذشته ظریف و همتای آلمانی‌اش به موضوعات منطقه‌ای اختصاص یافت. وزیر خارجه آلمان در نشست مشترک به مواضع کشورهای منطقه ای که پیش از حضور در تهران به آنها سفر کرده بود، اشاره کرد و بر خواسته این کشورها مبنی بر ممانعت از افزایش تنش‌های بیشتر در منطقه تأکید کرد و به استقبال گفت‌وگوهای منطقه‌ای رفت. موضعی که پیرو موضع مقام‌های ایران که با تأکید بر ضرورت کنار گذاشتن «رقابت‌های مخرب و نابجا»، گفته بودند «جز سیاست برد- برد راه‌حل منطقه‌ای نداریم»، مطرح شده است.
درک درست و مشترک از واقعیات موجود در منطقه و راه‌های تحقق وضعیت مطلوب در آن گزاره‌ای است که پیش‌تر در ابتکار عمل منطقه‌ای ایران  و با طرح دو پیشنهاد پیمان عدم تجاوز و ایده منطقه قوی تر مورد توجه قرار گرفته است. انتظار می‌رود مقام‌های اروپایی در خلال مراودات سیاسی و اقتصادی خود با بازیگران منطقه‌ای نقش‌آفرینی مؤثر تهران را برای حل و فصل بحران‌های موجود مورد توجه قرار دهند و از نفوذ خود برای نیل به اهداف صلح جویانه جمهوری اسلامی بهره ببرند.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/7079/2/513514/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر