رئیس سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد

ایجاد 988 هزار شغل تا پایان 98


گروه اقتصادی/   رئیس سازمان برنامه و بودجه به مردم تعهد داد که قطعه یک آزاد راه تهران- شمال که جزو پروژه‌های اولویت دار دولت است، امسال به پایان برسد و در میان صحبت هایش از مردم به خاطر این‌که در جاده چالوس معطل و درگیر ترافیک می‌شوند، عذرخواهی کرد. به گزارش ایرنا، محمدباقر نوبخت که روز گذشته از قطعه یک آزاد راه تهران- شمال بازدید می‌کرد به اصلاح بودجه هم اشاره کرد و گفت: 24 برنامه‌ با هدف کاهش وابستگی بودجه سالانه به نفت تا سقف ۱۰ درصد پیشنهاد شده است. حاشیه این بازدید هم پرخبر بود.
نوبخت در نقد برنامه های برخی از نهادها گفت: باید قبول کنیم در شرایطی که منابع محدود است نمی‌توانیم به توسعه تشکیلات فکر کنیم و در شرایط صرفه‌جویی هزینه‌ها امکان اجرای بخشی از برنامه‌ها(خطاب به قوه قضائیه برای آزمون استخدامی) نیست. وی ادامه داد: به‌طور قطع قوه قضائیه برای توسعه تشکیلات خود استدلال‌هایی دارد اما دولت هم در شرایط سختی قرار گرفته که به جز اولویت‌بندی و سهمیه‌بندی نمی‌تواند کارها را پیش ببرد.از قوای محترم خواهشمندیم در چارچوب اعداد و ارقام موجود برنامه‌ریزی کنند و ما را در مقابل عمل انجام شده قرار ندهند.
نمی‌خواهیم کارها تعطیل شوند بنابراین چاره‌ای جز اولویت‌بندی پروژه‌ها نداریم.
شمال 2 ساعته
وی در جمع خبرنگاران، با بیان این‌که ۶۰۰ میلیارد تومان با همکاری بنیاد مستضعفان برای تکمیل قطعه اول آزادراه تهران شمال در نظر گرفته شده است، اظهار داشت: ۶۰ کیلومتر از این آزادراه احداث می‌شود که با راه‌اندازی آن، مسیر تهران تا چالوس به دو ساعت کاهش خواهد یافت. نوبخت گفت: اگر قطعه اول آزادراه تهران شمال احداث شود، وقت مردم کمتر تلف می‌شود.
همچنین در نظر داریم تا پایان امسال ۳۰۰ کیلومتر آزادراه دیگر احداث کنیم.
راه‌اندازی قطعه ریلی میانه بستان‌آباد
معاون رئیس‌جمهور با اشاره به اتصال دو استان گیلان و آذربایجان غربی به شبکه ریلی در سال گذشته ادامه داد: امسال نیز در نظر داریم، قطعه ریلی میانه بستان‌آباد راه‌اندازی شود و به دنبال آسایش و امنیت مردم هستیم. از این رو تا پایان امسال قطعه یک آزادراه تهران شمال به بهره‌برداری می‌رسد.
به تعهداتم پایبندم
وی در پاسخ به این پرسش که چرا علی‌رغم وعده معاون اول رئیس‌جمهور مبنی بر افتتاح قطعه آزادراه تهران شمال در سال گذشته، این اتفاق رخ نداد؟ گفت: به آرشیوهایتان مراجعه کنید و ببینید آیا من چنین قولی داده بودم یا نه؟ هر وعده‌ای که من دادم مانند اتصال دو استان گیلان و آذربایجان غربی به شبکه ریلی در سال گذشته محقق شد. در حال حاضر نیز وعده می‌دهم و متعهد می‌شوم که قطعه یک آزادراه تهران شمال در سال‌جاری افتتاح شود.
نوبخت درباره آزادراه همت- کرج گفت: بخش زیادی از این آزادراه تا پایان امسال به بهره‌برداری می‌رسد. با این اقدامات، بار سنگین ترافیک خودروهای عبوری که از مسیر استان البرز و کرج به سایر استان‌ها تردد می‌کنند، کاهش خواهد یافت.
کاهش وابستگی به پول نفت عملیاتی شد
رئیس سازمان برنامه و بودجه درباره کاهش وابستگی بودجه به درآمدهای نفتی اظهار داشت: یک طرح ۲۴ برنامه‌ای در چهار محور طراحی شده و در شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا به تصویب رسید که پس از تأیید مقام معظم رهبری، لازم‌الاجرا خواهد بود.
در این طرح قرار است منابع جایگزین درآمدهای نفتی، به تدریج اعلام شود. از این ۲۴ برنامه، ۱۱ برنامه امسال و ۱۳ برنامه نیز در سال ۹۹ عملیاتی خواهد شد.
وی تأکید کرد: در بودجه امسال برای آنکه از نوسانات نفتی رهایی یابیم، در تلاشیم میزان وابستگی به درآمدهای نفتی حداکثر ۱۰ درصد باشد.
اختصاص25 هزار میلیارد تومان اوراق اسناد
معاون رئیس‌جمهور درباره پروژه‌های عمرانی گفت: روز دوشنبه ۲۵ هزار میلیارد تومان اوراق اسناد خزانه برای طرح‌های عمرانی اختصاص دادیم که اختصاص این میزان بودجه ظرف سه ماه در سال‌های گذشته بی‌سابقه بوده است. سال گذشته ۵۴ هزار میلیارد تومان در طول تمام سال، برای بودجه‌های عمرانی اختصاص یافت که نسبت به سال قبل از آن ۳۰ درصد رشد داشت.
۶۲ هزار میلیارد تومان صرفه‌جویی می‌کنیم
نوبخت با تأکید بر این‌که اختصاص بودجه به پروژه‌های عمرانی، بر اساس اولویت‌بندی خواهد بود، تصریح کرد: قرار نیست بودجه‌ها را به صورت قطره‌چکانی میان همه پروژه‌ها توزیع کنیم بلکه امسال با صرفه‌جویی ۶۲ هزار میلیارد تومان، منابع بودجه‌ای را به پروژه‌های اولویت‌دار مانند آزادراه تهران- شمال اختصاص داده‌ایم. در سال‌های گذشته هزاران میلیارد تومان برای این آزادراه هزینه شد اما مردم تاکنون چیزی مشاهده نکرده‌اند.
احداث ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در بافت فرسوده
نوبخت در خصوص پروژه‌های مسکنی سال‌جاری تصریح کرد: در سال‌جاری احداث ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در بخش بافت فرسوده را در برنامه داریم و این غیر از طرحی است که برای ساخت ۱۰۰ هزار واحد دیگر شامل ۵۰ هزار واحد مسکونی در روستاها و ۵۰ هزار واحد مسکونی حمایتی در شهرها ساخته خواهد شد.
ایجاد ۹۸۸ هزار شغل
وی درباره اشتغال نیز گفت: تا پایان سال ۹۸ طی ۸ برنامه، ۹۸۸ هزار فرصت شغلی ایجاد می‌شود که بخش زیادی از آن در حوزه مسکن است. سازمان برنامه و بودجه با تک‌تک دستگاه‌ها از جمله وزارت راه و شهرسازی برای ساخت مسکن، وزارت جهاد کشاورزی برای تولید محصولات گندم، پرورش ماهی در دنیا و محصولات باغی و وزارت صنعت، معدن و تجارت توافقنامه امضا کرده است تا این ۹۸۸ هزار فرصت شغلی ایجاد شود.
وزارت راه پاسخ دهد
به گفته معاون رئیس‌جمهور، ۲۰ درصد اول منابع لازم برای ایجاد این ۹۸۸ هزار شغل به دستگاه‌های اجرایی داده شده و ما در حال حاضر از دستگاه‌های مربوطه مطالبه‌گر هستیم و وزارت راه و شهرسازی باید بگوید با ۲۰ درصد تخصیصی تاکنون چه تعداد واحد مسکونی ساخته شده است.


قطعه یک آزاد راه تهران- شمال که جزو پروژه‌های اولویت دار دولت است، امسال به پایان می رسد . ۶۰ کیلومتر از این آزادراه احداث می‌شود که با راه‌اندازی آن، مسیر تهران تا چالوس به دو ساعت کاهش خواهد یافت
24 برنامه‌ با هدف کاهش وابستگی بودجه سالانه به نفت تا سقف ۱۰ درصد پیشنهاد شده است
به‌طور قطع قوه قضائیه برای توسعه تشکیلات خود استدلال‌هایی دارد اما دولت هم در شرایط سختی قرار گرفته که به جز اولویت‌بندی و سهمیه‌بندی نمی‌تواند کارها را پیش ببرد.از قوای محترم خواهشمندیم در چارچوب اعداد و ارقام موجود برنامه‌ریزی کنند
امسال با صرفه‌جویی ۶۲ هزار میلیارد تومان، منابع بودجه‌ای را به پروژه‌های اولویت‌دار  اختصاص داده ایم

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/7080/5/513521/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر