«نزار زاکا» شهروند امریکایی- لبنانی آزاد شد


گروه سیاسی/ «نزار زاکا» شهروند امریکایی- لبنانی زندانی در ایران دیروز پس از آزادی تهران را به مقصد لبنان ترک کرد. غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه  در نشست خبری دیروز خود درباره مراحل طی شده تا آزادی نزار زاکا، گفت: «تقاضایی در این مورد برای ما واصل شده و اعلام کردند هم خود محکوم تقاضای آزادی داشته و هم رئیس جمهور لبنان مکاتبه‌ای را انجام دادند و تقاضای مساعدت درباره این شهروند لبنانی را داشتند.»
به گزارش ایسنا، وی با بیان اینکه این تقاضا را در چارچوب قانون بررسی کردیم، اضافه کرد: « تقاضای رئیس جمهوری لبنان را از سیکل شورای عالی امنیت ملی و همچنین دوستان حزب‌الله لبنان بررسی کردیم، حزب‌الله لبنان هم اجابت این خواسته را به مصلحت می‌دانستند، ضمن اینکه برابر قانون کسانی که تا 10 سال حبس داشته باشند اگر حداقل یک سوم دوران مجازات را سپری کنند و در دوران مجازات از خود حسن رفتار نشان دهند و دادگاه هم تأیید کند می‌توانند حکم به آزادی مشروط صادر کنند.» اسماعیلی گفت: «دادگاه مربوط با آزادی مشروط نزار زاکا موافقت کرد و تحویل مقامات لبنان خواهد شد.» سخنگوی قوه قضائیه تأکید کرد که «این اقدام در یک فرآیند کاملاً قضایی صورت گرفته و موضوع سیاسی و موضوع دیگری در این تبادل مد نظر نبوده است.» دیروز یک مقام مسئول در سفارت لبنان در تهران به ایسنا گفت: این تبعه لبنانی به همراه «عباس ابراهیم» مدیرکل اداره امنیت عمومی لبنان تهران را به مقصد بیروت ترک کرده است. محمدحسن عباس سفیر لبنان در تهران هم از اقدام ایران در آزادی زاکا قدردانی کرد.
نزار زاکا کیست؟
به گزارش « ایران» این شهروند امریکایی-لبنایی یک کارشناس فناوری اطلاعات و اصالتاً اهل لبنان است که اقامت دائم امریکا را نیز دارد. او شهریور سال 94، در جریان چهارمین سفرش به ایران، هنگام خروج از کشور در فرودگاه امام خمینی(ره) به اتهام جاسوسی برای امریکا بازداشت شد. او درحالی به ۱۰ سال حبس و پرداخت ۲/۴ میلیون دلار جزای نقدی محکوم شد که به دعوت رسمی معاون سابق رئیس‌ جمهوری در امور زنان و خانواده برای شرکت در «دومین نمایشگاه و همایش بین‌المللی نقش‌آفرینی زنان در توسعه پایدار به تهران آمده بود.
همین دعوت باعث شد تا بسیاری از رسانه‌های اصولگرا و برخی نمایندگان تندروی مجلس، اتهامات بسیاری را متوجه شهیندخت مولاوردی، معاون وقت رئیس جمهوری کنند، اتهاماتی که هیچ گاه اثبات نشد. اما درکنار این نزاع داخلی، پس از بازداشت زاکا، مقام‌های دولت امریکا، چه در زمان اوباما و چه ترامپ، بارها خواستار آزادی او شدند، اما وزارت خارجه ایران این مسأله را مربوط به دستگاه قضایی دانست. دیروز سخنگوی کاخ سفید از ایران به خاطر آزادی «نزار زاکا»  قدردانی و تشکر کرد.
هیچ کشور ثالثی در آزادی زاکا دخالت نداشته است
سخنگوی شورای عالی امنیت ملی نقش کشور ثالث در آزادی زاکا را رد کرد.
کیوان خسروی در پاسخ به سؤال پایگاه خبری «العهد» لبنان  در مورد تابعیت امریکایی «نزار زاکا» و احتمال ایفای نقش کشور سومی در آزادی او تصریح کرد: «هیچ کشور سومی در آزادی زاکا نقش نداشت و این اقدام صرفاً بنا بردرخواست «میشل عون» رئیس جمهور لبنان و وساطت «سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب‌الله لبنان انجام گرفت.»  وی با اشاره به نقش سید حسن نصرالله در اتخاذ این تصمیم گفت: باتوجه به نقش مهم و مؤثر آقای میشل عون در حمایت از جریان مقاومت در لبنان به درخواست وی پاسخ مثبت داده شد. دیروز یک مقام مسئول در سفارت لبنان در تهران با اعلام خبر آزادی «نزار زاکا» اظهار کرد: نزار زاکا بعد از گذراندن مراحل قضایی آزاد شد و بعد از ظهر روز سه‌شنبه تهران را به مقصد بیروت ترک کرد .این منبع در سفارت لبنان در تهران به ایسنا گفت: این تبعه لبنانی به همراه «عباس ابراهیم» مدیرکل اداره امنیت عمومی لبنان تهران را به مقصد بیروت ترک کرده است.


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/7080/3/513603/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر