گشــــتي در دنیای سينما
سفری خطرناک به 47 متر زیر آب

«47‌ متر در عمق: از قفس آزاد شده» عنوان فیلم تازه‌ای است که یوهانس رابرتز آن را کارگردانی کرده و از 9 تیرماه امسال در امریکا و اروپا و از روز بیست و دوم این ماه در سایر نقاط دنیا اکران خواهد شد. با این حال این نه یک فیلم کاملاً تازه و اصلی بلکه ادامه‌ای بر فیلم «47 متر در عمق» است که چند سال پیش عرضه شد و موضوع آن مثل اولی در آب دریا روی می‌دهد و گروهی از ماجراجویان و غواصان را نشان می‌دهد که به اعماق آب فرو می‌روند تا یک شهر قدیمی را که به زیر آب رفته، بیابند و نه تنها این‌ کار را انجام می‌دهند بلکه صحیح  و سالم به سطح آب برمی‌گردند ولی نه قبل از اینکه یک سری اتفاقات بد و تلخ و خطرناک شامل برخورد با کوسه‌های آدمخوار برای آنها روی بدهد و فیلم نشانگر همین اتفاقات و دردسرهایی است که اعضای این گروه متحمل می‌شوند و آنها را پیش از رسیدن به هدف بارها جان به‌ لب می‌کند.

رقابت واقعی اتومبیل سازان مشهور

جیمز منگولد کارگردان امریکایی فیلم تازه‌ای را که مربوط به رقابت کمپانی‌های اتومبیلرانی فورد و فراری می‌شود، تهیه کرده که نام آن را «فورد مقابل فراری» گذاشته و از 10 تیرماه در سطح جهان اکران خواهد شد. در این فیلم که نامدارانی مثل کریستین بیل و مت دیمون و همچنین جان برنتال و کایت ریونا بالف نقش‌های اصلی را ایفا کرده‌اند، منگولد با رجوع به واقعه‌ای حقیقی رقابتی را توضیح می‌دهد که بین کمپانی‌های فوق برای ساخت بهترین اتومبیل‌های مسابقه‌ای به‌ راه می‌افتد. با این حال فیلم و متن داستان آن‌ بیشتر متمرکز بر تلاش‌های کمپانی فورد و ماشین‌هایی است که آنان در دست تولید دارند و هدف عاجل از آن شرکت پیروزمندانه در مسابقه مشهور اتومبیلرانی «24 ساعته لومان» فرانسه در سال 1966 و شکست دادن فراری تیم برتر آن زمان (و زمانه فعلی) در آن رقابت است. این در حالی است که عرصه اصلی رقابت‌هایی از این دست و ستیز فراری با رقبایش همواره مسابقات «فرمول یک» بوده است.

«برانا» و یک باج خواهی متفاوت

«Artemis Fowl» عنوان فیلم تازه‌ای است که کنت برانای بریتانیایی و معروف و تئاتری ساخته است و از 20 مردادماه در امریکای شمالی و اروپا و از 5 شهریور در شرق آسیا و امریکای جنوبی و اقیانوسیه به نمایش در می‌آید و یک بار دیگر او را در مقام کارگردان به همکاری با جودی دنچ کهنه‌کار و جاش‌گد جوان نایل می‌سازد. برانا و این دو هنرمند سال پیش برای بازسازی فیلم «جنایت در قطار سریع‌السیر اورینت» (محصول 1974) نیز دست همکاری به‌ یکدیگر داده بودند ولی این بار به‌جای رویکرد به یک ماجرای مرموز و پلیسی و برگرفته از نوشته‌های آگاتا کریستی سری کتاب‌های فانتزی و شیرین «آرتمیس فول» را مبنای کار و اقتباس خود قرار داده‌اند. داستان فیلم پیرامون اقدامات خلافکارانه یک مرد جوان است که کودکی را می‌رباید تا خانواده وی را به دادن باج وادارد اما باجی که او می‌خواهد نه پول و دیگر مصادیق ثروت بلکه پدر کودک است که از قبل با وی حساب و کتابی داشته است و حالا می‌خواهد با او تسویه حساب کند.

ظهور مجدد آنابل ترسناک

«آنابل» فیلم ترسناکی که متعلق به سلسله فیلم‌های ترسناک موسوم به
«The Conjuring» بود و در زمان عرضه، فروش زیادی کرد. طبعاً سازندگانش را به ساخت یک قسمت دوم و سپس قسمت سوم از روی آن فیلم نیز واداشته و فیلم سوم از 15 تیرماه امسال در سطح دنیا به نمایش در می‌آید. این نسخه تازه را گری دوبرمن کارگردانی کرده و اگر فیلم دوم رجعت به گذشته کاراکترهای فیلم اول به‌شمار می‌آمد و ریشه‌ها و خاستگاه آنها را توضیح می‌داد، فیلم جدید رو به آینده دارد و ادامه‌ای به فیلم نخست و سرنوشت بعدی کاراکترهای آن است. سپردن عنان کار به دوبرمن بی‌دلیل نیست زیرا او سناریوی هر دو قسمت قبلی را نوشته بود و فرضیه سازندگان فیلم این است که او پس از چنان تجربیاتی در اندازه‌های کارگردانی فیلم سوم نیز هست، ضمن اینکه وی در این حد فاصل فیلمنامه «IT» را هم که یک فیلم ترسناک بود و فروش زیادی کرد، نگاشته است. هنوز درباره جزئیات و شرح اتفاقات در فیلم جدید آنابل توضیحات لازم ارائه نشده اما بدیهی است که ادامه‌ای بر رویدادهای هولناک هر دو نسخه قبلی را برای افرادی شاهد باشیم که از مرگ در اتفاقات قبلی گریختند و زنده ماندند.

بازگشت شیرشاه پس از 25 سال

نسخه جدید «شیرشاه» و بواقع جدیدترین محصول پروسه تبدیل‌سازی کارتون‌های موفق و مشهور کمپانی والت‌دیسنی به فیلم‌هایی با بازیگران زنده، زودتر از 30 تیرماه در سطح جهان اکران نخواهد شد اما از حالا خبرسازی‌ها و گمانه‌زنی‌ها درباره آن شدت گرفته است. کارگردانی نسخه تازه «شیرشاه» به جان فاورو سپرده شده که در سال 2016 با تبدیل کردن هنرمندانه یک انیمیشن دیگر دیسنی به فیلمی با بازیگران زنده استادی‌اش را در این امر به اثبات رسانده بود و آن فیلم «کتاب جنگل» بود. با این حال فاورو به دستاوردهای گذشته‌اش اکتفا نکرده و یک Cast و جمع قوی از هنرمندان را برای بازی و صدا پیشه‌گی در نسخه تازه شیرشاه برگزیده است و از آنها باید اینگونه یاد کرد؛ دونالد گلاور در قالب کاراکتر مرکزی سیمبا ظاهر می‌شود، بیانسی تبدیل به نالا می‌شود و جیمز ارل جونز که 25سال پیش در نسخه کارتونی سال 1994 شیرشاه هم صدا پیشه‌گی کرده بود، باز به درون قالب موفاهنا فرو می‌رود و الفره وودارد نیز در صحنه حاضر است.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/7081/10/513665/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر