انتقاد وزیر کشور از نحوه عملکرد بانک‌ها در قبال سیل‌زدگان


شریعتمداری در اجلاس وزیران کار جنبش عدم تعهد:
اقدامات زورگویانه حق توسعه و کار را به مخاطره می اندازد

 وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، گفت:  ما امروز به مناسبت سدۀ سازمان بین‌المللی کار در ژنو گرد هم آمده‌ایم تا در خصوص مهمترین مسائل مطرح در دنیای کار، بویژه آیندۀ کار، ریشه‌کنی فقر، اهداف توسعه پایدار و نیز همکاری در زمینه تغییرات اقلیمی با یکدیگر همفکری کنیم.
به گزارش «ایران»«محمد شریعتمداری» با حضور در یکصد و هشتمین کنفرانس بین‌المللی کار در اجلاس وزیران کار جنبش عدم تعهد که در ژنو سوئیس در حال برگزاری است، گفت: هم‌اکنون دنیای کار دستخوش تغییرات عظیمی است. نیروها و عواملی چند، از تحولات دائمی فناوری و آثار تغییرات اقلیمی گرفته تا ویژگی‌های تغییرپذیر تولید و اشتغال آن را دگرگون می‌کنند. به منظور پاسخگویی مؤثر به اینگونه چالش‌های جدید، همه نیازمند شناخت هرچه بهتر تغییرات مستمر دنیای کار هستیم تا بتوانیم اهداف مشترک خود و نیز وظایف و تعهدات سازمان بین‌المللی کار برای تحقق عدالت اجتماعی را به پیش ببریم.
وی ادامه داد: اما هدف محوری همچنان درک بهتر تغییرات دنیای کار و بحث و گفت‌و‌گو به منظور یافتن راه‌حل‌های مؤثر سیاستگذاری برای ترسیم آینده کار با کار شایسته برای همه است. در این راستا، گفت‌و‌گوی اجتماعی کلید تدوین راه‌حل‌های مؤثر و کارآمد سیاستی است که بتواند به جای آنکه فناوری برای آیندۀ ما تصمیم بگیرد، به ساختن دنیای کار برای تحقق بهترین دستاوردهای ممکن برای جوامع کمک کند. توسعه مهارت‌ها، حمایت‌های اجتماعی، گفت‌و‌گوی اجتماعی، فرصت‌های برابر، ایمنی و بهداشت شغلی و مقررات مناسب بازار کار از جمله عناصر ضروری، راه‌حل و سیاستی برای ترسیم آینده کار همراه با رشد اقتصادی پایدار، مستمر و کار شایسته برای همه است.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: جنبش عدم تعهد می‌تواند نقش مهمی در تحقق عزم و اراده کشورهای در حال توسعه برای همکاری‌های مؤثرتر در زمینه اقتصاد جهانی ایفا کند. در طول دهه‌های آینده، موضوع اصلی تطبیق اقتصادهای ملی و نهادهای ملی با تغییر و تحولات جهانی، و نیز سازگاری تغییرات جهانی با نیازهای بشری است. ماهیت مشکلات و راه‌حل‌ها در مناطق گوناگون متفاوت است اما هیچ کشور یا منطقه‌ای از این تغییرات در امان نخواهد ماند. اگر روندهای کنونی به همین شکل ادامه یابند، بزرگترین تهدیدی که همچنان با آن روبه‌رو خواهیم بود، نابرابری‌های فزآینده است.
وی افزود: حق توسعه، یک حق انسانی جدایی‌ناپذیر، ذاتی و مرتبط است و تحقق آن می‌تواند دستیابی به تمامی اهداف توسعه پایدار را محقق سازد. ما تأکید می‌کنیم که اقدامات زورگویانه یکجانبه به‌طور جدی تمامی حقوق بشر، از جمله حق توسعه و حق کار را به مخاطره می‌اندازد. از این‌رو اعلام می‌نماییم که ضرورت تقویت چندجانبه‌گرایی و پرهیز از اقدامات زورگویانه یکجانبه باید در بیانیه سده که به چالش‌های دنیای کار می‌پردازد، منعکس گردد. سازمان بین‌المللی کار باید اقدامات مؤثر و عملی در ارتباط با رفتارهای زورگویانه یکجانبه تحمیلی به کشورها، ازجمله با پرداختن به پیامدهای اینگونه اعمال بر تحقق عدالت اجتماعی و حق کار شایسته اتخاذ کند. شریعتمداری خطاب به حاضران گفت: محدودیت‌های اعمال شده برای رفت و آمد مردم، فعالیت‌های اقتصادی، و حضور غالب و منکوب‌کننده شهرک‌ها، انسجام بازار کار در فلسطین و دیگر مناطق اشغالی از جمله جولان سوریه را از هم پاشیده است. غزه همچنان از راه زمین، دریا و هوا محصور شده و میزان قابل توجه بیکاری همچنان بیش از ۴۰ درصد است. از جمله ویژگی‌های وضعیت اقتصادی می‌توان به میزان بالای بیکاری، اشتغال ناکافی و نابرابری اشاره کرد. باید تمامی اینگونه اعمال ظالمانه غیرانسانی خاتمه یابد.


انتقاد وزیر کشور از نحوه عملکرد بانک‌ها در قبال سیلزدگان

وزیر کشور با بیان اینکه در زمینه امدادرسانی و نجات سیلزدگان، مردم و همه دستگاه‌های اجرایی حضور داشتند، گفت: انصافاً دستگاه‌های اجرایی کارنامه قابل قبولی داشتند البته بار اصلی این مسأله بر دوش مردم بود.
به‌گزارش ایسنا، عبدالرضا رحمانی‌فضلی در چهارمین جلسه قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیلزده که با حضور اسماعیل نجار رئیس ستاد مدیریت بحران معاون عمرانی وزیر کشور و جمعی از نمایندگان دستگاه‌های مختلف در وزارت کشور برگزار شد، اظهارکرد: در بحث مقابله به نسبت حجم سیل و خسارت‌هایی که می‌توانست ایجاد کند، تلاش شد که در همه حوزه‌ها خسارت‌ها به حداقل ممکن برسد بخصوص در بحث خسارت‌های جانی.
وزیر کشور با بیان اینکه در حال حاضر در مرحله سوم یعنی بازسازی و نوسازی مناطق سیلزده قرار داریم، اظهار کرد: در مرحله اول که دولت باید مصوباتی را انجام می‌داد تمام مصوباتی را که در دولت ارائه دادیم، تصویب شد و هیچ ایراد و اشکالی در این زمینه وجود ندارد. روز گذشته نیز مقرر بود که در بحث زیرساخت‌ها ۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان در سه حوزه تصویب شود که نشد اما قطعاً روز یکشنبه تصویب خواهد شد.
وزیر کشور تصریح کرد: آن چیزی که ما در آن عقب هستیم و باید به آن توجه شود، موضوع بانک‌ها است. متأسفانه با وجود جلسات متعددی که با بانک‌ها گذاشته شده است قرار بود تا آخر خرداد همه قراردادها منعقد و پرداخت‌ها نیز انجام شود اما بر اساس گزارش‌هایی که امروز ارائه شد بانک‌ها عقب هستند البته آنها علت را تغییر نوع پرداخت و تأمین منابع اعلام کردند که دولت آن را تأمین کرده است. جلساتی نیز اخیراً در بانک مرکزی برگزار شده و بانک مرکزی نیز اعلام کرده است که در خصوص اجرای این موضوع هیچ محدودیتی وجود ندارد و بر اساس مصوبات روز چهارشنبه بانک مرکزی قرار بوده است که از شنبه این موضوع سرعت بگیرد. وی ادامه داد: دلیل این موضوع هر چه که هست برای ما قابل پذیرش نیست. باید این موضوع را حل می‌کردند. ما فرصت را تا آخر خرداد ماه نگه می‌داریم تا تلاش‌شان را بکنند و کار سرعت بگیرد، همچنین حداکثر دو هفته دیگر نیز به این زمان اضافه می‌کنیم و تا اواسط تیر باید تمام کارها انجام شود.
رحمانی فضلی افزود: بخش دیگری که نتوانسته است وظایفش را همگام با دیگر دستگاه‌ها پیش ببرد، خزانه است. ما می‌دانیم مشکلات و وضعیت خزانه چیست و همه را درک می‌کنیم اما سیلزدگان اولویت اول کشور هستند. این افراد در دمای ۵۰ درجه سانتیگراد با شرایط سخت در حال زندگی هستند. اموال، دارایی، مسکن و زمین‌های کشاورزی آنها آسیب دیده است و اولویتی اصلی‌تر از این نداریم و حتماً باید این اولویت رعایت می‌شد.
وزیر کشور ادامه داد: سازمان برنامه و بودجه را به‌عنوان دستگاه تشخیص دهنده اولویت قبول داریم. وقتی که سازمان برنامه اعلام می‌کند که ۳ هزار میلیارد تومان باید پرداخت شود خزانه باید این موضوع را در اولویت خود قرار دهد و بر اساس گزارش‌هایی که ارائه شده  خزانه نصف آن یعنی حدود ۵۰ درصد آن را تأمین کرده است و ما انتظار داریم که باقی را نیز با سرعت تأمین کند.آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/7085/1/514141/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر