هشدار صریح شمخانی به اروپایی ها
دبیر شورای عالی امنیت ملی از تصمیم ایران مبنی بر متوقف کردن بخش دیگری از تعهدات هسته‌ای جمهوری اسلامی در چارچوب برجام خبر داد. به گزارش فارس، علی شمخانی اعلام کرد: «از ۱۶ تیرماه، گام دوم کاهش تعهدات برجامی ایران در چارچوب بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام با جدیت آغاز خواهد شد تا کشورهایی که از صبر جمهوری اسلامی برداشت ضعف و بی‌عملی داشته‌اند، متوجه شوند که پاسخ ایران به تجاوز پهپاد امریکایی به مرزهای هوایی با واکنش نسبت به تلاش فریبکارانه سیاسی برای محدودسازی حقوق مسلم مردم ایران تفاوتی نخواهد داشت.»
شمخانی با اشاره به بیانیه اخیر سه کشور اروپایی که نسبت به کاهش تعهدات برجامی ایران هشدار داده بودند، نیز گفت: «بیانیه اخیر وزرای خارجه سه کشور اروپایی، آخرین اقدام از این نوع است که به‌واقع نمی‌توان نامی به غیر از وقاحت سیاسی روی آن گذاشت. اگر تاکنون سهم بیشتری برای ناتوانی اروپا در برابر امریکا قائل بودیم، اکنون قائل به عدم وجود اراده در اروپا برای اجرای تعهداتش هستیم.»
دبیر شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه بیانیه اخیر وزرای خارجه سه کشور اروپایی و بازی تحریمی ترامپ، دو روی یک سکه است که نقوش آن پس از گذشت یک سال از گفت‌وگوهای بی‌حاصل با اروپا بیش از پیش در حال نمایان‌شدن است، افزود: «با گذشت یک سال از خروج امریکا از برجام و «صبر» ایران برای فرصت‌دادن به دیپلماسی، کشورهای اروپایی نشان دادند که اگرچه در کلام، مواضع متفاوتی نسبت به امریکا اتخاذ می‌کنند اما در عمل به تقویت بُردارهای فشار واشنگتن علیه ایران یاری رساندند.»
سخنان شمخانی واکنشی است به بیانیه مشترک اخیر سه کشور اروپایی. آلمان، فرانسه و بریتانیا، سه کشور اروپایی طرف برجام، طی یک نامه رسمی دیپلماتیک به ایران درباره تبعات کاهش تعهدات اتمی‌اش هشدار دادند. به گزارش ایرنا، نمایندگان این سه کشور  در حاشیه نشست دیروز شورای امنیت در نشست مطبوعاتی بر پایبندی خود به اجرای کامل قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل و حفظ برجام تاکید کردند. آنها ضمن ابراز نگرانی خود از افزایش تنش‌ها در خلیج فارس که پس از سرنگونی پهپاد امریکایی توسط ایران افزایش یافته است، خبر دادند انگلیس، فرانسه و آلمان طی یادداشتی دیپلماتیک به ایران درباره عواقب عدم پایبندی تهران به تعهدات هسته‌ای خود هشدار داده اند.
به گزارش رویترز، این یادداشت دیپلماتیک روز شنبه (1 تیرماه) به ایران تحویل داده شده است.  این در حالی است که «ژان ایو لودریان»، وزیر امور خارجه فرانسه روز گذشته در موضعی مدعی جویانه اقدام ایران برای کاستن از تعهدات خود ذیل برجام را «نقض برجام» توصیف کرده و مدعی شده تهران در صورت انجام این کار مرتکب «اشتباهی جدی» خواهد شد.
رایزنی   برجامی ریابکوف در تهران
معاون سیاسی وزیر امور خارجه تأکید کرد که زمان اتخاذ اقدامات ملموس و عملی جهت رفع آثار تحریم‌های امریکا فرا رسیده است. این هشدار را سید عباس عراقچی در دیدار سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه که به تهران سفر کرده است، مطرح نمود. معاون وزیر امور خارجه در این دیدار با اشاره به موانع پیش روی اجرای برجام گفت: «اینک زمان آن فرا رسیده است که طرف‌های باقی مانده اقداماتی ملموس و عملی برای حفظ این توافق اتخاذ نمایند.»
ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه هم با قدردانی از خویشتنداری ایران در طول یک سال گذشته، برادامه حمایت روسیه از برجام تأکید کرده و گفت روسیه به تلاش‌های خود برای حفظ این توافق ادامه خواهد داد. در این دیدار، طرفین با بررسی آخرین وضعیت برجام و اقدام کشورمان در کاهش تعهدات خود در این توافق، بر لزوم ادامه مشورت‌ها بین اعضای باقی مانده در برجام و همکاری‌های دوجانبه و چندجانبه این کشورها با ایران به منظور تأمین خواسته‌های کشورمان و رفع تحریم‌های غیرقانونی امریکا تأکید کردند.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/7092/2/514967/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر