زندگی مشقت بار فلسطینیان روی تونل‎هایی که اسرائیل به بهانه اکتشاف‎های باستان شناسی حفر می‎کند

زندگی در هراس از آوارها
گروه جهان: فیاض ابورمله در 60 سالگی هر صبحدم با صدای تونل‎هایی که کارگران اسرائیلی در حال حفر آنها زیر خانه‎اش در حومه شرقی قدس هستند، از خواب بیدار می‎شود و هر شباهنگام با بیم فروریختن سقف خانه‎اش بر سر فرزندانش به خواب می‎رود. این بیم و وحشت تنها خوره روح و جان ابورمله نیست. این وحشتی است که 50 نفر از فامیل‎های او که همگی در «وادی الحلوه»، در حومه قدس شرقی زندگی می‎کنند، بارها و بارها تجربه کرده‎اند. اسرائیل از سال 2000 تاکنون در حال کاوش آثار تاریخی زیرزمین‎‎هایی است که خانه‎های آنها بر آن واقع شده‎ است. اما از 5 سال پیش به این سو فلسطینی‎های ساکن این منطقه با مشاهده ترک‎هایی که بر دیوارهای خانه‌هایشان نشست، متوجه آثار مخرب این حفاری‎ها شدند. ابورمله می‎گوید: «هر بار که سر می‎چرخانم، ترک جدیدی را بر دیوار خانه‌ام می‎بینم. حفاری‎های اسرائیل زندگی ما را به‌خطر انداخته ‎است.» «ام جهاد»، همسر «ابورمله» هم می‎گوید: «خیلی نگران هستم و می‎ترسم. دائم به بچه‎ها می‎گویم توی حیاط بازی نکنند و نزدیک دیوار نشوند چون می‎ترسم با جست و خیز آنها زمین فرو برود.»
اما مقامات اسرائیل بی‎توجه به این شکایات و نگرانی‎ها به حفاری‎های خود که موجب سست شدن زمین این منطقه و در نتیجه ترک‎های بزرگ در خانه‎های فلسطینیان شده ‎است، ادامه می‎دهند.
این حفاری‎ها قدس شرقی را نشانه گرفته که قدمتی 3 هزار ساله دارد و صهیونیست‎ها مدعی‎اند، معبد سلیمان در آن واقع  بوده است. آنها به همین منظور از هفته پیش کار حفر تونل جدیدی را آغاز کرده‎اند. آنها با حفر این تونل جدید در جست‎وجوی جاده‎ای هستند که می‎گویند، شاهراهی بوده ‎است که زائران یهودی معبد سلیمان برای رسیدن به معبد از آن استفاده می‎کردند.
آنها مدعی هستند معبد مورد ادعایی‎شان درست در جایی واقع بوده‎ است که اکنون مسجد الاقصی در آن واقع شده‎ است. اما مقامات فلسطینی این ادعاها را رد می‎کنند و معتقدند تمام این ادعاها و حفاری‎ها تنها در راستای یهودی‌سازی قدس انجام می‎شود و به عبارتی اسرائیل را متهم به تحریف تاریخ به سود خود می‎کنند. این در حالی است که رژیم صهیونیستی در سایه حمایت‎های امریکا بیش از پیش در حال حفاری است و به اقدامات ضد فلسطینی خود در قدس ادامه می‎دهد. جیسون گرینبلات، فرستاده امریکا در امور خاورمیانه یکی از کسانی است که حمایت تام و تمام خود از اقدامات اسرائیل را نشان داده و از جمله اخیراً در همین ارتباط در توئیتی سخنان فلسطینی‎ها را خنده دار خوانده و نوشته بود: «ما نمی‎توانیم ردپای یهود را در باستان‎شناسی نادیده بگیریم. صلح تنها بر حقیقت است که می‎تواند بنا شود.»
اما این دعواها برای ابورمله اهمیتی ندارد. تنها چیزی که او می‎بیند و به آن اعتقاد دارد این است که: «مهم‎ترین مسأله در زندگی هر فرد این است که در امنیت و ثبات زندگی کند. خانه جایی است که ما باید بتوانیم در آن احساس امنیت داشته باشیم. اما اکنون ما در خانه‎هایمان این حس امنیت را نداریم.»
منبع: Al Jazeera

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/7104/13/516233/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر