تایوان؛ رویارویی جدید شی و ترامپ


کری هوآنگ
گروه جهان: در ظاهر یک قرارداد تسلیحاتی 2.2 میلیارد دلاری بین امریکا و تایوان است اما در حقیقت پیام آشکار دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا به دولت شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین و حتی جهان است؛ مبنی بر اینکه در سیاست خارجی کنونی واشنگتن قرار نیست از تنش‌ها با پکن کاسته شود بلکه می‌توان انتظار داشت دامنه آن از جنگ اقتصادی فراتر رفته و به جنگ تسلیحاتی بینجامد. این پیام را مقامات پکن بخوبی دریافت کردند و با «مداخله جویانه» نامیدن این فروش تسلیحاتی به تندی از واشنگتن انتقاد کرده و خواستار لغو فوری فروش سلاح به تایوان شدند.
در چنین شرایطی این سؤال مطرح می‌شود که اگر واشنگتن به درخواست پکن توجهی نکند و فروش تسلیحاتی 2.2 میلیارد دلاری عملی شود؛ پاسخ چین به آن چه خواهد بود. جان دریر، کارشناس روابط چین و تایوان در دانشگاه میامی در پاسخ به این سؤال می‌گوید: شاید چین در شرایط کنونی که در هنگ کنگ هم ناآرامی‌ها و نارضایتی‌های جدی وجود دارد و همه توجه‌ها به واکنش‌های پکن است بسرعت به اقدام امریکا در حمایت تسلیحاتی از تایوان پاسخ ندهد اما بی‌شک در بلند مدت پاسخ تلافی جویانه خواهد داد و این پاسخ می‌تواند شامل به راه انداختن درگیری‌های نظامی کوچک در مجاورت تایوان و آسیب زدن به کشتی‌های امریکایی در آب‌های اطراف این جزیره و حتی دستگیری اتباع امریکایی و تایوانی به اتهام جاسوسی باشد.
به عقیده این تحلیلگر، البته اصلی‌ترین پاسخ تلافی جویانه چین هم به دولت تایوان و هم به دولت امریکا افزایش بیش از پیش کنترلش بر تایوان خواهد بود که در آینده نزدیک نشانه‌های آن بروز نمی‌کند اما در درازمدت جهان شاهد آن خواهد بود. «شن دینگلی»، کارشناس روابط بین‌الملل در دانشگاه فودان چین در سال 2018 در گفت‌و‌گو با نشریه خبری – تحلیلی کوارترز گفته بود: تنها چیزی که خواهد توانست برای شی جین پینگ لقب بزرگترین رهبر حزب حاکم کمونیست را به ارمغان آورد این است که او روزی تایوان را به خاک چین برگرداند.
آنچه مسلم است، رویارویی چین و امریکا بر سر تایوان دست کم تا زمانی که دونالد ترامپ در کاخ سفید حضور دارد، ادامه خواهد داشت زیرا از همان ابتدای ورود ترامپ به کاخ سفید حمایت از تایوان یکی از ارکان سیاست خارجی دولتش بود. ترامپ در همان روزها و ماه‌های نخست ریاست جمهوری‌اش از تمایل خود برای دیدار با رئیس دولت محلی تایوان خبر داد و همان زمان هم خشم مقامات پکن را برانگیخت.
در 4 اکتبر 2018 هم مایک پنس، معاون ترامپ در جریان سخنرانی‌ای که در مؤسسه هودسون داشت موضع حمایتی بسیار جدی در قبال تایوان گرفت و از چین انتقاد کرد که «می‌کوشد شرکای دیپلماتیک تایوان را با تطمیع به سمت خود بکشد و شرکت‌های خارجی را مجبور می‌کند دیگر عنوان کشور را برای تایوان به کار نبرند.»
منبع: South China Morning Post

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/7104/13/516238/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر