خانه طباطبایی‌ها میزبان مراسم آغازین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی
شامگاه یکشنبه ۲۰ مرداد ماه و همزمان با شب عید سعید قربان جشنواره نوزدهم نمایش‌های آیینی و سنتی در خانه طباطبایی‌ها در کاشان با حضور جمعی از مدیران هنری‌ از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مدیران کاشان و اصفهان و مردم شهر کاشان افتتاح شد.
در این مراسم که در بخش‌هایی از آن با بحر طویل خوانی بخشی حسین والی‌نژاد و سیاه بازی داوود داداشی و علی فتحعلی همراه بود، سید مجتبی حسینی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، داوود فتحعلی بیگی دبیر جشنواره، ابریشمی راد شهردار کاشان، حجت‌الاسلام انصاری مدیرکل فرهنگ و ارشاد اصفهان و مرتضایی فرماندار کاشان به ایراد سخنرانی پرداختند و از دو هنرمند قدیمی هنرهای نمایشی کاشان هم تقدیر کردند.
داوود فتحعلی بیگی در این مراسم به ارائه‌ گزارشی کوتاه پرداخت و اینکه تفاوت نگاه بعد از انقلاب به این نوع از هنرهای نمایشی چقدر با تغییر مثبت همراه بوده است.
ابریشمی راد شهردار کاشان هم در سخنانی با ابراز خشنودی از برگزاری جشنواره به‌طور همزمان در کاشان گفت:جشنواره نمایش‌های آیینی متعلق به جامعه و یک اتفاق مردمی است. وقتی صحبت از یک جشنواره است فقط هدف برگزاری یک رویداد نیست چون در‌ گذر زمان یکی از مسائلی که به وجود می‌آید گسست فرهنگی است و امیدواریم این نوع گسست‌ها از طریق جشنواره برطرف و کمک شود تا نسل جدید با هنرهای قدیمی این سرزمین بیشتر آشنا شوند.‌
همچنین حجت‌الاسلام انصاری، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی اصفهان بیان کرد: ما در کشور عزیزمان دو سرمایه بزرگ داریم؛ یکی سرمایه فرهنگ باستانی کشورمان و یکی‌ هم فرهنگ اسلام عزیز. آیین‌های سنتی را چه از زاویه ایران باستان و چه ایران اسلامی نگاه کنیم می‌بینیم دارای سرمایه‌های زیادی است و کشورهایی که قدمت عمرشان به سیصد سال هم نمی‌رسد قطعاً در مقابل کشوری مثل ایران، قابل مقایسه نیستند.
او افزود: یکی از زبان‌هایی که این فرهنگ را می‌تواند معرفی و به نسل‌های آینده منتقل کند هنر نمایش یا همان تئاتر است. نظام جمهوری اسلامی با درک صحیح هنر و بخصوص هنر نمایش در تثبیت و انتقال فرهنگ چنان نقشی داشته که ۳۰ سال است این جشنواره را تدارک دیده و باید به اهالی هنر و هنرهای نمایشی تبریک گفت که آیین‌های ملی، خانوادگی و نیز مذهبی مثل تعزیه را در قالب هنر به مردم و دنیا منتقل می‌کنند.
در ادامه سید مجتبی حسینی معاون هنری متنی را قرائت کرد که در بخشی از آن نوشته بود: زادگاه نمایش، آیین هاست. آیین‌ها از گذشته‌های دور به‌عنوان عنصری معرفت آفرین و شکلی از ثبت و ضبط باورها، آداب، تاریخ و مناسک به شمار می‌آمده و تطابق خاستگاه این دو پدیده، منجر به شباهت‌هایی در بازتاب بیرونی و کارکرد اجتماعی آن شده است. سرزمین دیرین ایران زادگاه آیین‌های یگانه‌ای است که همواره به اصل توحید، اصالت و همبستگی اجتماعی تأکید داشتند. آمیختگی جان و جهان ایرانی به آداب و آیین‌های برآمده از باورها در لایه‌های زندگی این ملت متبلور است و در این میان تئاتر به مثابه رویکردی فرهنگی هنری پیوند دهنده انسان دیروز و امروز است.
او گفت: براین باورم کشف، حفظ و جایگاه آیین‌ها و سنت‌هایی که در جلوه گاه نیایش و مناسک دینی، جشن‌ها، سوگواره‌ها، آداب اجتماعی و مسئولیت‌های فرد نمود داشتند می‌توانند در اصلاح الگو‌های اجتماعی امروز و نشاط آفرینی لازم، مؤثر باشد.
حسین حداد و رضا کریمی دو هنرمندی بودند که در این مراسم تقدیر شدند. همچنین محمدرضا اصلانی، سودابه فضائلی، بهزاد فراهانی و مجید قناد‌ از جمله هنرمندان حاضر در این مراسم بودند.
پایان بخش این برنامه یک اجرای سیاه بازی بود و بعد میهمانان جشنواره به تپه‌های سیلک رفتند تا نمایشی از عروسک‌های غول پیکر را که همین هفته در تهران نیز اجرا می‌شود، تماشا کنند.
بخش‌های مختلف جشنواره از ۲۱ مرداد در تهران آغاز  شده است.‌


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/7131/1/518981/1
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر