اخــبار
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات :
در شرایط تحریم  دست در جیب مردم نکردیم

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه برای تأمین هزینه‌ها در شرایط تحریم دست در جیب مردم نکردیم، گفت: می‌خواهیم بروکراسی را متوقف کرده و اولویت‌های توسعه‌ای را مد نظر قرار دهیم، در دوره تحول دیجیتال ایجاد دفتر و اداره و حضور فیزیکی و افزایش کارمندان ضرورتی ندارد. به‌ گزارش «ایران»، محمدجواد آذری جهرمی با هدف بررسی شبکه ارتباطی استان مرکزی و افتتاح پروژه‌های زیرساختی و ارتباطی، روز گذشته به شهرستان ساوه سفر و در شورای اداری این شهرستان شرکت کرد.
وزیر جوان پس از شنیدن گزارش وضعیت ارتباطی شهرستان ساوه گفت: در جمع‌بندی مطالب ارائه شده شرکت مخابرات باید در آینده نزدیک تلفن ثابت شهرک‌های حاشیه‌ای شهرستان ساوه را برقرار کند و چهار تا پنج هزار منزل جدید بخصوص در محدوده مسکن مهر شهرستان در بازه زمانی نزدیک تلفن‌های ثابت‌شان وصل شود. وی افزود: مشکلات پوشش ارتباطی شهری در ساوه نیز باید ظرف سه ماه آینده توسط اپراتور‌ها برطرف شود. اپراتورها در مجموع دو سایت جدید احداث خواهند کرد و همچنین افزایش ارتفاع دکل‌های خود را برای از بین بردن نقاط کور شهر افزایش می‌دهند.  وزیر ارتباطات در ادامه با اشاره به درخواست نماینده مردم شهرستان‌های ساوه و زرندیه برای احداث دفتر اداره ارتباطات و فناوری اطلاعات در شهرستان ساوه گفت: واقعیت این است ما وزارتخانه‌ای هستیم که مجلس برای آن ۴ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان بودجه تصویب کرده است که از این مبلغ در سال گذشته  تنها ۱۳۰۰ میلیارد تومان تخصیص پیدا کرد که ۵۰۰ میلیارد تومان از آن نیز باید صرف امور جاری شود. با ۸۰۰ میلیارد تومان باقی مانده هم باید شبکه ملی اطلاعات و برنامه‌های فضایی را پیش ببریم، ارتباطات روستاها و شهرها را توسعه دهیم و... اینها تنها چالش‌های اعتباری از سمت دولت است.

نیمی از افراد بی سواد کاربر تلفن همراه هستند

آخرین وضعیت سواد و مدرک تحصیلی کاربران فناوری اطلاعات و ارتباطات نشان می‌دهد که بیش از ٨ درصد افراد بی‌سواد در کشور کاربر اینترنت هستند.
به گزارش «ایران»، در طرح آمارگیری برخورداری خانوار ایرانی و استفاده افراد از فناوری اطلاعات و ارتباطات که توسط سازمان فناوری اطلاعات ایران منتشر شده، وضعیت سواد، مدرک تحصیلی، محل استفاده کاربران از اینترنت و میزان استفاده آنها منتشر شده است. براساس این بررسی‌ها که توسط مرکز آمار منتشر شده از کل جمعیت ۶ ساله و بیشتر کشور، ۶۱ درصد افراد دارای تحصیلات ابتدایی، ٨٣ درصد افراد دارای تحصیلات راهنمایی و دوره اول متوسطه و ٩۴ درصد افراد دارای تحصیلات دوره دوم متوسطه و پیش دانشگاهی، کاربر موبایل هستند.
همچنین ۹۹ درصد افراد دارای تحصیلات دانشگاهی، ۸۰ درصد افراد دارای تحصیلات غیررسمی و ۵۸ درصد افراد بی‌سواد از موبایل استفاده می‌کنند.
در همین حال در زمینه سواد و مدرک تحصیلی کاربران اینترنت، آمار نشان می‌دهد که ۴١.۴ درصد افراد دارای تحصیلات ابتدایی، ۶۴.٧ درصد کاربران اینترنت دارای تحصیلات راهنمایی، ٨٨.۶ درصد دارای تحصیلات دوم متوسطه و پیش دانشگاهی، ۹۷درصد افراد دارای تحصیلات دانشگاهی، ۱۷ درصد دارای تحصیلات غیررسمی و ۸.۴ درصد افراد بی‌سواد، کاربر اینترنت هستند. در مورد افراد بی‌سواد هرچند ضریب نفوذ اینترنت ۸.۴ درصد و رایانه ۸.۱ درصد اعلام شده بسیار پایین است اما در عوض بیش از نیمی از افراد بی‌سواد کاربر تلفن همراه هستند.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/7132/11/519053/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر