مبادله اسناد با انگلیس برای آزادسازی کشتی نفتی ایران
جلیل اسلامی، معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی از علاقه‌مندی انگلیس برای آزادسازی کشتی توقیف شده نفتی ایران خبر داد و گفت: اسنادی بین دو کشور مبادله شده که به رفع توقیف این کشتی کمک می‌کند.
اسلامی در نشست خبری به مناسبت روز جهانی دریانوردی در خصوص آخرین وضعیت توقیف کشتی نفتی ایران در جبل الطارق گفت: این کشتی هنور آزاد نشده است. وی گفت: توقیف کشتی نفتی ایران ناشی از غرض ورزی و بدون دلایل واقعی بود؛ تلاش‌هایی از طرف ایران و سازمان بنادر برای آزادی این کشتی انجام شده است. وی خبر داد که انگلیس نیز علاقه‌مندی خود را برای حل این مشکل نشان داده است و اسنادی که برای حل این موضوع کمک‌کننده باشد مبادله شده است. معاون امور دریایی سازمان بنادر گفت: امیدواریم این مشکل در آینده نزدیک حل و فصل شود و این کشتی بتواند با پرچم جمهوری اسلامی ایران به تردد خود ادامه دهد.
اسلامی گفت: عملکرد کشتیرانی چه در حوزه نفتی چه تجاری روند عادی خود را با وجود برخی ناهنجاری‌ها در پیش دارد. وی گفت: نسبت به حجم تردد و حجم ناوگان و وسعت دریاها روند فعلی را عادی می‌دانیم.
اسلامی اضافه کرد: البته طی یکی دوماه اخیر ملاحظاتی در تردد برخی کشتی‌های نفتی به وجود آمد که مربوط به تحریم‌ها و موضوعات سیاسی نبود اما در فضای سیاسی به آن پرداخته شد در حالی که در سال‌های گذشته یک اتفاق و خبر عادی محسوب می‌شد. به گفته اسلامی نیروهای نظامی ایران در خلیج‌فارس برای کشتیرانی دنیا امنیت ایجاد کرده‌اند و هیچ کشوری نباید نگران تردد از خلیج‌فارس با پرچم خود باشد.
اسلامی همچنین درباره افزایش بیمه نفتکش‌ها گفت: ۳۵ درصد انرژی جهان از تنگه هرمز جابه‌جا می‌شود و تنش‌های اخیر سبب افزایش بیمه کشتیرانی خصوصاً در حوزه نفتکش‌ها شده است که علت آن دغدغه خریداران انرژی و همچنین شرکت‌های حمل انرژی است.
معاون سازمان بنادرگفت: مجموعه عملکرد بنادر نسبت به سال گذشته و با وجود فشارهای سنگین رشد ٤ درصدی را به طور کلی داشته است./ایرناآدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/7132/5/519060/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر