اخبار
بودجه 98 در مراحل پایانی تدوین

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور ضمن تشریح آخرین چکش کاری‌های مجلس بر الحاقیه اصلاح ساختار بودجه‌ریزی سال‌های ۹۹ و ۱۴۰۰ اظهار کرد: با توجه به شرایط حاکم بر اقتصاد ایران و دستور رهبر معظم انقلاب ملزم به نگاهی بلند مدت و ۲ ساله به نحوه بودجه‌ریزی هستیم.
محمدباقر نوبخت در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان ادامه داد: این نگاه ۲ ساله ما را مجاب می‌کند تا قسمتی از مدیریت منابع موجود کشور را بر اساس فشار‌های ناجوانمردانه تحریم‌ها پایه‌ریزی کرده و از این فشار‌ها برای کشور فرصت شکوفایی فراهم آوریم، در واقع هدفمان همان شعاری که در ابتدای تقدیم الحاقیه اصلاح ساختار بودجه به شورای عالی هماهنگی اقتصادی داشتیم یعنی کاهش سهم درآمد‌های نفتی در بودجه کشور خواهد بود. نوبخت تأکید کرد: این الحاقیه بنا به درخواست رهبر معظم انقلاب و تأکید ریاست جمهوری در اواخر اردیبهشت و ابتدای خرداد امسال، تقدیم شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا شد و در آنجا نیز تصویب شد. البته تأکید می‌کنیم که این اصلاحیه مربوط به سال‌های ۹۹ و ۱۴۰۰ بوده است.رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور بیان کرد: کلیات این الحاقیه بسیار مفصل بود به همین جهت در ۴ فصل و ۹ بسته گنجانیده شد تا مجلس شورای اسلامی بتواند آن را بررسی کند. مقرر است در نیمه آذر بودجه سال ۹۹ با نگاه ۲ ساله به مجلس تقدیم شود.
معاون رئیس جمهوری با اشاره به اینکه ساختار بودجه ۹۸ طبق مصوب سال گذشته مجلس شورای اسلامی اجرایی می‌شود، بیان کرد: با توجه به اینکه بررسی حجم گسترده اصلاح ساختار بودجه در مجلس زمان بر است ما نیز بررسی‌ها و سنجش‌های خود را برای بودجه‌ریزی متوقف نکرده‌ایم و بر اساس الحاقیه اصلاح ساختار بودجه، بودجه سال آینده را تدوین می‌کنیم چرا که تا حدودی می‌دانیم مجلس شورای اسلامی با نظر سازمان برنامه و بودجه کشور و شورای عالی اقتصادی سران سه قوه موافق است.
او افزود: احیاناً اگر در بند‌هایی تغییراتی هم صورت بگیرد در زمان بررسی بودجه سال آینده این اصلاحات و چکش کاری‌ها بر بودجه سال ۹۹ نیز اعمال خواهد شد و هیچ جای نگرانی نیست. هدف ما این بود که بودجه در زمان و موعد مقرر یعنی همان نیمه آذر به مجلس شورای اسلامی برود.

ساخت ۲۵ هزار مسکن در «بافت» آغاز می‌شود

سید محمد پژمان معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه احداث ۲۵ هزار واحد مسکونی در قالب طرح اقدام ملی بزودی آغاز می‌شود گفت: برنامه تکمیل ۷۵۰ پروژه نیمه‌تمام همچون ورزشگاه، مدرسه و مسجد برای ارتقای کیفیت زندگی ساکنان بافت را در دستور کار قرار داده‌ایم.
وی اظهار کرد: در نظر داریم ۷۵۰ پروژه در بخش خدمات زیربنایی و روبنایی که از قبل شروع شده و به طور متوسط دارای پیشرفت ۷۰ درصدی است را تا پایان سال به اتمام برسانیم. ما با توجه به تنگناهای بودجه کشور ترجیح دادیم به جای اینکه پروژه‌های جدید را شروع کنیم ابتدا پروژه‌های نیمه تمام را به اتمام برسانیم. وی افزود: با مسئولان سازمان برنامه و بودجه صحبت کرده‌ایم تا ۳۰ درصد باقی‌مانده از این پروژه‌ها را از طریق منابع در اختیار تکمیل کنیم. ردیف‌ها مقداری کم داشت و قرار شد جابه‌جایی اتفاق بیفتد که کار را انجام دهیم. این پروژه‌ها موارد متعددی شامل مدرسه، ورزشگاه، درمانگاه و مسجد است./ایسنا

عوارض ۲۰ تا ۲۵ درصدی برای صدورموادمعدنی خام

جعفر سرقینی معاون امور معادن و صنایع معدنی وزیر صمت گفت: از اول مهرماه امسال، صادرات مواد معدنی خام مشمول عوارض ۲۰ تا ۲۵ درصدی می‌شود. وی، اظهار داشت: این دستور با تصویب کارگروه موضوع بند ۱ دستورالعمل مدیریت صادرات و در راستای حمایت از تولید داخل صادر شده است. وی تصریح کرد: صادرات کنسانتره و گندله سنگ آهن نیز مشمول عوارض ۲۵ درصدی خواهد بود. به گفته وی این تصمیم به منظور جلوگیری از خام فروشی مواد معدنی و ایجاد ارزش افزوده بیشتر اجرایی می‌شود./ وزارت صنعت، معدن و تجارت

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/7153/4/521156/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر