فیرحی در تشریح فلسفه حرکت تاریخی اباعبدالله (ع) مطرح کرد

مسأله اصلی قیام عاشورا اصلاح شیوه حکمرانی بود
حجت‌الاسلام داوود فیرحی در مراسم عزاداری شب نهم محرم که در کانون توحید تهران برگزار شد، به تشریح فلسفه قیام عاشورا بر اساس متن برجا مانده از وصیت امام حسین(ع) پرداخت. این استاد دانشگاه تهران با یادآوری این نکته که در اواخر سال 60 هجری و با از دنیا رفتن معاویه خلافت در حال تبدیل شدن به یک نظام وراثتی بود.
او افزود:اباعبدالله الحسین(ع) اعتراضی را علنی کرد که قبلاً هم وجود داشت، گفت: «امام در آن اعتراض به این جمله اشاره کردند که قصد شرارت ندارم و اقدام کردم برای طلب اصلاح در امت جدم و خواهان بازگشت به مسیری هستم که پیامبر و علی(ع) طی می‌کردند.»
به گزارش جماران، فیرحی در تفسیر چرایی اصرار اباعبدالله به بازگشت به سنت با ارجاع به تواریخ مسأله سنت را نه صرف برگزاری واجبات شرعیه بلکه  ضرورت اصلاح سیره حکومت یا شیوه حکمرانی دانست و درباره تقید اموی به واجبات شرعیه گفت: حتی خود معاویه ملتزم به بسیاری از احکام شریعت بود که شاید بسیاری از ما به اندازه او چنین کاری نکنیم. بعضی از مورخین، زندگی یک روز معاویه را توضیح داده و نشان دادند که چگونه مستحبات مذهبی بخشی از زندگی روزانه او بوده است. یعنی اصلاً مسأله اینها نبوده و حتی مسأله شراب خوارگی یزید هم نیست. زیرا شراب خوارگی گناهی شخصی است و نهایتاً می توان گفت خلیفه یعنی یزید را از مشروعیت می‌اندازد. آنچه رخ داده و بسیار مهم است به سیره حکومت یا شیوه حکمرانی برمی‌گردد.
او  با یادآوری اینکه دولت پیامبر(ص) دولتی مبتنی بر قرارداد و رضایت  بود و ایشان نزدیک 132 قرارداد بست و شبکه حکومت خود را روی آن بنا کرده بود، گفت: «اما این دولت در دوره‌های بعد بتدریج تبدیل به دولتی تهاجمی شد و به سمت نظام غنیمت رفت و به دولت رانت تبدیل شد که به واسطه آن بخشی از جامعه سود بردند و بخشی دیگر محروم شدند. بنابراین یک نابرابری جدی پیدا شد.»
این استاد دانشگاه با اشاره به الیگارشی که تا پیش از حکومت حضرت علی(ع) شکل گرفته بود و با تمام ظرفیت‌هایی که داشت برای به شکست کشانیدن حکومت امام تلاش کرد و در دولت معاویه یک نوع بازگشت به میراث خلیفه سوم بود که سبب شد سیاست تغییر ناکام بماند و سیاست اصلاح به کما برود، جمع کردن اکثریت صحابه در شام و شکل دادن به یک کانون سلسله مراتبی جدیدالتأسیس به تأسی از روحانیون حامی حکومت روم شرقی را از جمله اقدامات انجام شده در حکومت معاویه دانست و گفت: «اتفاق مهم این بود که معاویه توانست از این صحابه یک کانون سلسله مراتبی جدیدالتأسیس درست کند تا با روایتی که آنها می‌سازند از دولت بنی‌امیه پشتیبانی کنند. یعنی از آن پس دیگر صحابه به جای آنکه معیاری مستقل برای داوری میزان ادراک دولت یا اشخاص باشند، به ماشین امضای دولت شام تبدیل شدند و این اتفاقی بسیار عجیب و پیچیده است.»
فیرحی با بیان اینکه از این زمان دو گفتمان شکل گرفت که یکی بازگشت به سنت پیامبر و دیگری عمل به اجتهاد صحابه بود، افزود: «چون قبلاً تجربه نشان داده که با شورایی بودن نیز جنگ‌هایی شبیه صفین و خوارج شکل می‌گرفته است. بنابراین در بنیاد تئوری این بحث وجود دارد که از یک طرف وحدت باید حفظ شود و از طرف دیگر هم نظر صحابه بر این است و چون صحابه عادل هستند پس نظر معاویه همان نظر درست است و هرکس اجماع امت را بشکند، مقصر است. به همین دلیل است که معاویه در نامه‌های خود به امام حسین(ع) مدام تأکید می‌کند که وحدت مسلمانان را برهم نزنید و اگر این اتفاق بیفتد، مشکلات افزوده خواهد شد و درست به همین دلیل است که امام حسین(ع) نیز می‌گوید من دنبال اصلاحم و بعد تعریف می‌کند که منظورش از اصلاح برگشت به سیره پیامبر و علی(ع) است... بنابراین مقصود امام حسین(ع) از اصلاح، بازگشت به آرمان‌های بنیانگذار بوده است. آرمان‌هایی که با تکیه بر مصلحت نظام خلافت درحال کنار گذاشتن هستند.» فیرحی در پایان با اشاره به چرایی جنگیدن امام با لشکر یزید گفت: امام حسین(ع)  ساده نبود و می‌دانست که این سرنوشت ره به جایی نخواهد برد اما می‌داند که او آخرین بازمانده مستقیم پیامبر است و باید طرح نقشه‌ای را می‌ریخت و تا جایی که می‌توانست، نقاشی می‌کرد تا شاید تبدیل به آرمانی برای آیندگان شود و همه بدانند که حسین(ع)ساکت نماند.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/7153/3/521167/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر