اعزام زائران حج عمره بزودیبه‌گفته رئیس سازمان حج و زیارت، با توجه به روند خوب مذاکرات انجام گرفته میان مسئولان ایرانی با وزارت حج عربستان، در صورت پاسخ مثبت به پیشنهادهای ایران، اعزام زائران حج عمره پس از ماه صفر آغاز خواهد شد.
علیرضا رشیدیان به ایرنا گفت: امیدوارم وزارت حج عربستان تا ۱۵ روز آینده پاسخ مذاکرات انجام گرفته را اعلام کند که در این صورت ساماندهی و سازماندهی ما برای اعزام به عمره پس از ماه صفر انجام می‌شود. وی اظهار داشت: تضمین کرامت امنیت و آرامش زائران ایرانی که مورد پذیرش وزارت حج عربستان نیز قرار گرفت، ضرورت حمایت‌های کنسولی از زائران ایرانی در زمان سفرهای عمره و بازگشایی دفتر کنسولی از جمله پیشنهادهای ما در این مذاکرات بود.
وی اظهار داشت: ایجاد دفتر حافظ منافع که امیدوارم با پیگیری‌های وزارت خارجه این موضوع حل شود و اعزام و استقرار تعدادی از اعضای کنسولگری همانند زمان حج واجب در عربستان نیز از دیگرموضوعات مذاکرات طرفین بود. رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه عربستان قوانین سختی برای اتباع خود در صورت سفر به ایران اجرایی کرده است، گفت:‌ در قوانین سخت گیرانه عربستان اگراتباع آن کشور به ایران سفر کنند علاوه بر جریمه نقدی گذرنامه آنان اخذ شده و با آنها برخوردهای سختی صورت می‌گیرد. ما در این مذاکرات خواستار لغو این قوانین نیز شدیم. وی در خصوص رسیدگی به پرونده شهدای منا گفت: در این خصوص با مسئولان وزارت حج عربستان چندین دوره مذاکره انجام شد. حتی به‌صورت کتبی نیز نامه‌ای به وزارت حج عربستان و امیرمکه ارسال کردیم.
رشیدیان با بیان اینکه در این مذاکرات علاوه بر موضوع شهدای منا مذاکراتی نیز درباره شهدای مسجد الحرام و پیگیری مسائل حقوقی آنها به انجام رسید، گفت: در ایام حج امسال متأسفانه ۱۹نفر از حجاج ایرانی به‌دلیل کهولت سن و برخی بیماری‌ها جان خود را از دست دادند که با رضایت خانواده‌ها، پیکرهای هفت تن از آنها در عربستان به خاک سپرده شد.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/7153/10/521172/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر