خبرنگار روسی بازداشت شده در ایران کیست؟


علی ربیعی سخنگوی دولـت دیروز دربــــاره شهروند روسی که در ایران بازداشت شده است، توضیحاتی ارائه کرد. به گزارش «ایران عصر» وی دیروز در نشست خبری خود در پاسخ به سؤالی درباره «یولیا یوزیک تبعه بازداشت شده روس» اظهار داشت: من هم این خبر را شنیدم با مدیران مربوطه صحبت کردم. آنچه   من مطلع هستم پرونده مربوط به تخلفات این خانم در زمینه ویزا و سایر تخلفات بوده و بزودی رسیدگی و تعیین تکلیف می‌شود. وی ادامه داد: اساساً پرونده ایشان پرونده معاونت ضد جاسوسی نبوده است. اینکه ایشان خبرنگار، تاجر یا گردشگر بوده نمی‌دانم اما تخلفات دراین زمینه و در حوزه ویزا بوده و بسرعت رسیدگی می‌شود. اما خبرنگار بازداشت شده کیست؟
«یولیا یوزیک» خبرنگار روزنامه «کامسامولسکایا پراوادا» و مجله «نیوزویک روسی» و نویسنده کتابی به‌ نام «نامزدهای الله» درباره تروریست‌های انتحاری قفقازی است. به گفته آندره گاننکو، وابسته مطبوعاتی سفارت روسیه در ایران، او در روز ۲۹ سپتامبر با دعوت خصوصی (یا دعوت‌نامه) به تهران سفر می‌کند و به محض ورود، گذرنامه او در فرودگاه امام خمینی ضبط می‌شود و ۵ روز بعد یعنی در دوم ماه اکتبر بازداشت می‌شود.
بنا به گزارشی که ایرنا منتشر کرده است، وی اساساً با ویزای خبرنگاری وارد ایران نشده است و «اقدام و رفتار غیرقانونی» داشته و بلافاصله بعد از پایان تحقیقات آزاد خواهد شد.
در حال حاضر، ۱۷۳ رسانه خارجی با ۳۴۳ خبرنگار در ایران فعالیت دارند که سه تلویزیون، سه خبرگزاری و یک روزنامه روسی در میان این رسانه‌ها حضور دارند. همچنین آخرین آمار خبرنگاران ورودی به ایران که مربوط به مرداد ماه است نشان می‌دهد ۷۹ خبرنگار در ماه مرداد از ۳۹ رسانه خارجی وارد ایران شدند و در ماه تیر نیز ۹ خبرنگار از چهار رسانه روس وارد تهران شدند و بدون هیچ مشکلی به کار خود پرداختند.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/7176/5/523756/2
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر