اخبــار
رئیس مجلس: استفاده از یارانه می‌تواند راهی برای تأمین اعتبارات بیمه سلامت باشد

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: اگر بیمه سلامت بدرستی انجام شود حتی اگر کشور در شرایط سختی قرار داشته باشد، مردم به آرامش و امیدواری خواهند رسید. به گزارش ایسنا، علی لاریجانی در دیدار مدیرعامل و معاونان سازمان بیمه سلامت افزود: موضوع بیمه سلامت در برنامه توسعه مورد توجه قرار گرفته و در فرمایشات رهبر معظم انقلاب و سیاست‌های کلی بر آن تأکید شده و این موضوع در همه شرایط از مؤلفه‌های حکمرانی خوب است. رئیس مجلس شورای اسلامی به مسأله منابع مالی بیمه سلامت اشاره کرد و افزود: روش کنونی در کشور این است که پول را با اعمال شاقه به مردم می‌دهیم که هم مردم را آزرده می‌کند و هم اثر کار مسئولان را خراب خواهد کرد؛ در حالی که بودجه دستگاه‌ها باید بموقع پرداخت شود. وی درباره تأمین اعتبارات بیمه سلامت نیز گفت: از رئیس کمیسیون برنامه و بودجه می‌خواهم برای چگونگی تأمین اعتبارات این سازمان در سال آینده راهکاری پیدا کند؛ مثلاً شاید استفاده از بخش یارانه‌ها بتواند این خلأ را جبران کند.
لاریجانی تأکید کرد: تغییراتی در موضوع نحوه اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها در حال انجام است و می‌توان بخشی از اعتبارات بیمه سلامت را در آنجا منظور کرد که این کار در صورتی که راهکارهای کارشناسی آن اتخاذ شود برای مردم توجیه خواهد داشت. براساس این گزارش، طاهر موهبتی مدیرعامل سازمان بیمه سلامت به ارائه گزارش عملکرد این سازمان پرداخت و توضیح داد:
با توجه به کسری بودجه، راهکارهایی مدنظر قرار گرفت تا بتوانیم به مدیریت منابع و مصارف دست‌یابیم؛ به گونه‌ای که 8 درصد هزینه‌ها نسبت به سال گذشته کاهش یافت. مراجعه افراد تحت پوشش به بخش خصوصی، راه‌اندازی بیمه الکترونیک، هدفمند کردن یارانه بیمه سلامت به سمت گروه‌های نیازمند، رفع همپوشانی بیمه‌ای و چند دفترچه‌ای، تدوین راهنماهای بالینی برای اصلاح رفتارها با هدف مدیریت هزینه، استفاده از خدمات هوم‌کر (home care) و منظم کردن پرداخت‌ها از جمله راهکارهایی بود که به گفته موهبتی در سازمان بیمه سلامت پیگیری شده است.
موهبتی توضیح داد: پیش‌بینی ما برای اعتبارات مورد نیاز در سال 99 حدود 22 هزار میلیارد تومان است که از مجلس می‌خواهیم از این موضوع حمایت کند.

طرح تشدید مجازات اسیدپاشی تصویب شد

روز گذشته سخنگوی شورای نگهبان از تأیید طرح تشدید مجازات اسیدپاشی خبر داد.  به گزارش ایرنا، بر اساس اعلام عباسعلی کدخدایی، طرح تشدید مجازات اسید پاشی و حمایت از بزه‌دیدگان ناشی از آن که در دستور کار دیروز شورای نگهبان قرار گرفته بود، پس از بحث و بررسی عدم مغایرت آن با شرع مقدس و قانون اساسی به مجلس اعلام شد.

ارائه وکیل معاضدتی به معلولان و مددجویان بهزیستی

رئیس سازمان بهزیستی کشور در مراسم امضای تفاهمنامه ارائه خدمات وکیل معاضدتی به مددجویان سازمان بهزیستی گفت: سازمان بهزیستی متولی سلامت در کشور و ارائه دهنده خدمات تسهیلگری در ارائه خدمات به افراد نیازمند است. به گزارش ایسنا، وحید قبادی دانا در این مراسم بیان کرد: بیش از ۶میلیون نفر تحت پوشش بهزیستی هستند که حدود یک میلیون و ۴۵۰ هزار نفر از این افراد دارای معلولیت بوده و یک میلیون و ۵۰ هزار خانوار نیز از سازمان مستمری دریافت می‌کنند. گفتنی است، براساس تفاهمنامه یادشده ارائه خدمات وکیل معاضدتی به معلولان و مددجویان تحت پوشش سازمان بهزیستی انجام می‌شود.

شریعتمداری: تنها راه حل مشکلات کارگران بازگشت کارخانه‌ها به دولت نیست

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: تنها راه حل مشکلات کارگران بازگشت کارخانه‌ها به دولت نیست. به گزارش فارس، محمد شریعتمداری در حاشیه جلسه هیأت دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به این پرسش که برنامه‌ای برای ثبت شکایات کسانی که یارانه شان قطع می‌شود وجود دارد یا خیر، گفت: آنان می‌توانند به شعب پیشخوان دولت در سراسر کشور مراجعه کنند و در پایگاه اینترنتی آن تا ۲۰۰ کلمه شکایت خود را به ما اعلام کنند که تا الآن برای حذف هفتصدهزار نفری که درمرحله اول انتخاب شده‌اند حدود ۱۰ هزار شکایت دراختیار وزارت کار قرار گرفته است. وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه چه تعداد شرکت واگذار شده به بخش خصوصی وجود دارد که با کارگرانش دچار مشکل شده‌اند، اظهار کرد: در مجموع در تصویب قانون خصوصی‌سازی دچار نواقصی هستیم. به هرحال کسانی که خریدار این شرکت‌ها هستند باید تا ماه‌ها پس از خرید، مخصوصاً آنهایی که بدهی‌هایی به نهادها و سازمان‌های مختلف داشتند از سوی سازمان خصوصی‌سازی حمایت شوند تا کمتر شاهد این اتفاقات باشیم.
شریعتمداری افزود: کارخانه‌هایی مثل هپکو و آذراب نیز اشکال ساختاری داشته‌اند که این موضوع مربوط به چگونگی خصوصی‌سازی آنهاست که در دولت قبل رخ داده و در این دولت خود را نشان داده است اما درهرحال تنها راه آن بازگشت کارخانه‌ها به دولت نیست. وی ادامه داد: تعیین تکلیف مالکیت شرکت‌ها و تثبیت این مالکیت به گونه‌ای که کارگران احساس کنند درآینده این شرکت‌ها از شرایط باثباتی بهره‌مند هستند یکی از مهمترین دغدغه هاست و در ادامه چگونگی نظام پرداخت‌ها هم که به سبب همین موضوع دچار مشکل می‌شود، دغدغه دیگری است و باعث اعتراض کارگران می‌شود.
وزیر کار تأکید کرد: برخی ازاین تغییرات باید با اصلاح قانون انجام شود که الآن در بررسی مجدد قانون واگذاری ممکن است پیشنهاداتی از سوی وزارت اقتصاد اعلام شود که نیروی کاردراین کارخانه‌ها بهتر حفظ شود.

95 درصد مبتلایان به ویروس HIV در یکی از روستاهای لردگان تحت درمان قرار گرفتند

رئیس مرکز بهداشت چهارمحال و بختیاری گفت: تاکنون ۹۵ درصد از بیماران مبتلا به ویروس HIV در روستای چنارمحمودی شهرستان لردگان تحت مراقبت‌های درمان قرار گرفتند.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، سید راشد جزایری در خصوص روند ارائه خدمات بهداشتی، درمانی و آموزشی به اهالی این روستا افزود: تمامی آزمایش‌های لازم برای ۱۰۰ درصد از متقاضیان انجام و پاسخ آن به‌صورت کاملاً محرمانه به افراد داده شده است.
به گفته وی، همچنان تیم‌های کارشناسی و مراقبت از بیماران مبتلا به ویروس HIV در حال ارائه خدمات به مردم هستند.
وی تصریح کرد: آموزش‌ها برای افراد، خانواده‌ها و گروه‌های هدف و مشاوره‌های تخصصی و انگیزشی برای پایبندی به درمان افراد بیمار در این روستا در حال ارائه است.
جزایری، با اشاره به راه‌اندازی کلینیک مشاوره در لردگان و آغاز فعالیت این مرکز، از انجام مراحل مقدماتی برای راه‌اندازی مرکز خدمات جامع سلامت در لردگان خبر داد.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/7189/10/525199/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر