پاسخ واعظی به تخریب‌های قالیباف:

حرفی برای مردم ندارند، به دولت حمله می‌کنند
رئیس دفتر رئیس جمهوری در واکنش به بیانیه تبلیغاتی محمدباقر قالیباف، شهردار سابق تهران و نامزد سابق انتخابات ریاست جمهوری، این امر را ناشی از فقدان برنامه عملی از سوی وی دانست و گفت فکر می‌کنند اگر به دولت حمله کنند، مردم به آنان اقبال نشان می‌دهند، درحالی که مردم یادشان نرفته است که دیگران در مسئولیت چه کار کردند.  به گزارش ایرنا، محمود واعظی که روز گذشته در حاشیه جلسه هیأت وزیران به پرسش‌های خبرنگاران پاسخ می‌داد، ابتدا اشاره کرد که من اصلاً صحبت‌های آقای قالیباف را نشنیدم، اما اگر این حرف‌ها را زده باشد باید به گذشته و عملکرد خود برگردد. رئیس دفتر رئیس جمهوری با اشاره به اینکه او نه خودش جوان است و نه عملکرد آنچنانی دارد، افزود: اگر عملکردی هم در شهرداری داشته، خیلی روشن است. این همه بدهکاری در آنجا به بار آورده با اینکه دولت در این تحریم‌ها این همه پروژه‌ها را انجام می‌دهد، قابل مقایسه نیست.
واعظی در تحلیل ریشه این حملات تخریبی به دولت، این گونه حرف زدن را تبلیغات انتخاباتی توصیف و اضافه کرد: به نظر می‌رسد حرفی برای مردم ندارند و به جای اینکه برنامه و سیاست‌های خود را بگویند و از خودشان حرف بزنند، فکر می‌کنند که اگر به دولت حمله کنند، مردم به آنان اقبال نشان می‌دهند در حالی که اشتباه می‌کنند چون مردم ما مردم فهیمی هستند و یادشان نرفته است که دیگران در مسئولیت بودند چه کار کردند، بنابراین این روش‌ها جواب نمی‌دهد.
 مسئولیت دولت در اطلاع‌رسانی برای اصلاح قیمت بنزین
رئیس دفتر رئیس جمهوری در پاسخ به اینکه آیا دولت خود را در قضیه اطلاع‌رسانی سهمیه‌بندی بنزین مقصر می‌داند نیز با بیان اینکه ما برای همه این فرآیندها سازوکار داریم، تأکید کرد: مسئول همه اینها دولت است؛ وقتی که آقای رحمانی‌فضلی (وزیر کشور)  فرمانده این مسائل می‌شود، جلسات متعددی را در این ۶ تا ۷ ماه برگزار می‌کند و کمیته‌هایی مانند کمیته اطلاع‌رسانی تعیین می‌کند، بنابراین موضوع مشخص است.
او با اشاره به حضور صدا و سیما در کمیته اطلاع‌رسانی، اضافه کرد: با این حال ما نمی‌خواهیم مسئولیت خود را گردن صدا و سیما بیندازیم، اما وقتی کمیته‌ای تشکیل می‌شود، کمیته‌ها متناسب با موضوع کار می‌کنند. واعظی با بیان اینکه در این میان چند موضوع با هم قاطی شده است، ادامه داد: صدا و سیما کار خودش را انجام داده است و دیگران هم کار خودشان را انجام داده‌اند، البته اگر منظور از اطلاع‌رسانی این باشد که ما پنجشنبه ساعت ۱۲ شب را اطلاع‌رسانی کنیم، اینها هیچ قراری نبوده که اطلاع‌رسانی شود.
رئیس دفتر رئیس‌جمهوری با اشاره به اینکه او شاهد برنامه‌های صدا و سیما در قبل هم بوده است، ابراز امیدواری کرد که صدا و سیما همان کاری را که برای برخی دیگر می‌کند برای دولت هم انجام دهد، زیرا در این صورت مردم اقناع می‌شوند. او درعین حال به کسانی که این روزها بیشتر دم از اقناع مردم می‌زنند، این طور پاسخ داد: مگر خودشان در کارهایشان مردم را اقناع می‌کنند؟ کاری که دارند انجام می‌دهند، حرف‌هایی برای آینده می‌زنند آیا مردم را قانع می‌کنند؟ در حالی که دولت که شفاف‌تر از بقیه بوده و بیشتر از هرکس دیگری با مردم صحبت می‌کند. اظهارات واعظی درحالی است که عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور به عنوان رئیس شورای امنیت، روز گذشته در پاسخ به سؤال خبرنگاران مبنی بر اینکه مسئولیت اطلاع‌رسانی درباره طرح اصلاح قیمت بنزین با چه نهادی بود، گفت که مسئولیت با صدا و سیما بوده و باید این سؤال را از این رسانه بپرسید. رئیس دفتر رئیس جمهوری در ادامه، با اشاره به سفر رئیس جمهوری به ژاپن، بررسی پیغامی از سوی امریکا در این سفر را رد کرد و گفت: این سفر در چارچوب سفرها و دیدارهای دوجانبه بین مقامات تهران و توکیو انجام می‌شود.
واعظی درباره تبادل زندانی میان ایران و امریکا و تکرار آن به عنوان الگو در سایر مسائل نیز گفت: حساب مسائل انساندوستانه از سایر مسائل متفاوت است، ممکن است وقتی با کشوری کار انسانی و تبادل افراد انجام می‌شود بر افکار عمومی مردم دو کشور تأثیر داشته باشد، اما به مفهوم این نیست که این مسأله به سایر مشکلاتی که وجود دارد تسری داده شود.  
در ماهشهر چه گذشت
رئیس دفتر رئیس جمهوری درباره جزئیات اتفاقات نیزارهای ماهشهرنیزگفت: براساس تصاویری که ازاین اتفاقات موجود است عده ای مسلح به نیروی انتظامی و مردم تیراندازی می کردند که این کار خیلی عجیبی است. وی افزود: در ماهشهر وعسلویه شاهد بودیم که اینها سنگربندی کرده بودند و اسلحه داشتند که این موضوع عجیبی بود؛ عده ای از کشته ها هم توسط همین ها انجام شده است.


برش
توضیحات دفتر رئیس جمهوری درباره یک سوء برداشت

بخشی از اظهارات رئیس دفتر رئیس جمهوری در حاشیه جلسه روز گذشته هیأت دولت که با خوانشی متفاوت از سوی یک خبرگزاری منتشر شد، از سوی دفتر رئیس جمهوری تکذیب شد. «تسنیم» با تیتر «دولت در اطلاع‌رسانی تصمیم بنزینی مقصر است» عملاً تلاش کرد تفاوت دیدگاه‌های محمود واعظی با  وزیر کشور را برجسته کند، اما دفتر رئیس جمهوری در توضیحاتی، تأکید کرد تیتر این خبرگزاری برای این خبر، پرسش خبرنگار او بوده است، نه پاسخ رئیس دفتر رئیس جمهوری.  به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، دفتر رئیس جمهوری در این توضیح، تیتر انتخاب شده از مصاحبه دکتر واعظی با عنوان «دولت در اطلاع‌رسانی تصمیم بنزینی مقصر است» را کذب و نادرست خوانده و آن را ناشی از برداشت اشتباه یک خبرگزاری دانست.  در این توضیح آمده است: خبرنگار خبرگزاری تسنیم عین عبارت تیتر را به صورت سؤالی از دکتر واعظی پرسیده و چون پاسخ ایشان با یک بله شروع شده است، همان را به صورت نقل قول مستقیم از ایشان تیتر کرده است. درحالی که اگر به فیلم پاسخ دکتر واعظی رجوع شود، ایشان بعد از گفتن بله، در ابتدای جمله‌اش، به صورت کلی درباره مکانیزم اجرای طرح توضیح می‌دهد که بخشی از این پاسخ درباره اطلاع‌رسانی طرح است.  دفتر رئیس جمهوری اضافه کرد: درحالی که دکتر واعظی در این مصاحبه کوتاه در حاشیه دولت در کل مسئولیت اجرای طرح را متوجه دولت دانسته و گفته است که وزیر کشور مسئول اجرای طرح بوده و در این مسیر کمیته‌هایی تشکیل داده‌اند که یکی از این کمیته‌ها هم کمیته اطلاع‌رسانی بوده و مسئولیت آن برعهده صداوسیما بوده و صداوسیما هم کار خودشان را کرده‌اند.


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/7227/2/529316/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر