اخبــارواکنش  وزارت خارجه به بیانیه نشست سران شورای همکاری خلیج فارس
معدودی از کشورها می خواهند امنیت و ثبات منطقه را از بین ببرند

سخنگوی وزارت امور خارجه با تأکید بر اینکه بسیاری از ادعاهای واهی و تکراری بیانیه اخیر شورای همکاری خلیج فارس ارزش پاسخگویی ندارد، همراهی و حمایت آشکار از تروریسم اقتصادی امریکا علیه مردم بزرگ ایران در این بیانیه را بشدت محکوم کرده و آن را متناقض با سیاست حسن همجواری توصیف کرد. کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در نشست اخیر ریاض که روز جمعه برگزار شد، در بیانیه‌ای بدون توجه به اسناد تاریخی مبنی بر مالکیت ایران بر جزایر سه‌گانه، خواستار پایان حاکمیت ایران بر این جزایر و پاسخ تهران به دعوت امارات برای حل  این اختلاف از طریق مذاکرات دوجانبه یا ارجاع به دادگاه بین‌المللی شده است. این بیانیه همچنین ایران را به دخالت در حمله پهپادی به تأسیسات نفتی عربستان متهم کرده است. به گزارش اداره امور سخنگویی وزارت امور خارجه، «سیدعباس موسوی» در واکنش به این بیانیه گفت: «تکرار ادعاهای بی‌اساس در این بیانیه حاصل فشار سیاسی معدودی از اعضای این شورا است که در چند دهه گذشته تمام تلاش خود را صرف جلوگیری از توسعه همکاری‌های چندجانبه کردند.» سخنگوی وزارت امور خارجه به رویکرد برخی از اعضای شورای همکاری خلیج فارس اشاره کرد و اظهار داشت: «معدودی از اعضای این شورا تمایل دارند با استمرار سیاست‌های نابخردانه خود فرصت‌های همکاری که از سوی ایران با هدف ایجاد امنیت و ثبات در منطقه ارائه شده است را از بین ببرند که شایسته است دیگر کشورهای منطقه این اجازه را به آنها ندهند.» سخنگوی وزارت امور خارجه جزایر سه گانه ایرانی ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک را جزء لاینفک و ابدی خاک جمهوری اسلامی ایران دانست و افزود: «کشورمان هرگونه ادعایی بر این جزایر را دخالت در امور داخلی و قلمرو سرزمینی خود دانسته و آن را بشدت محکوم می‌کند.» موسوی با اشاره به رفتار مسئولانه جمهوری اسلامی ایران در طول سالیان گذشته تصریح کرد: «ارائه پیشنهاد پیمان عدم تعرض، مجمع گفت‌وگوهای منطقه‌ای و نهایتاً پویش صلح هرمز از جمله تلاش‌های ایران برای تحقق همکاری‌های منطقه‌ای بوده است.»

جوزپ بورل: شانس حفظ برجام هنوز وجود دارد

مسئول جدید سیاست خارجی اتحادیه اروپا پس از دیدار خود با وزیر امور خارجه فرانسه گفت که آنها درباره ایران و برجام رایزنی کرده‌اند و حفظ این توافق بین‌المللی برای اروپا بسیار حائز اهمیت است. به گزارش ایسنا، جوزپ بورل پس از این دیدار در نشست خبری مشترک با لودریان در پاسخ به سؤالی درباره برجام گفت: «من رضایت خود را از نشست اخیر کمیسیون مشترک برجام در وین اعلام می‌کنم چرا که این جلسه نشان داد هنوز شانس حفظ توافق هسته‌ای وجود دارد.  کشورهای شرکت کننده تحت سرپرستی اتحادیه اروپا بر این مسأله اتفاق نظر داشتند.»  او ادامه داد: «ما امیدواریم بتوانیم مقامات ایرانی را متقاعد کنیم که حفظ توافق را به خطر نیندازند؛ چیزی که برای ما اروپایی‌ها بسیار حائز اهمیت است.»

درخواست برایان هوک برای گفت‌وگوهای کنسولی با ایران

به دنبال تبادل زندانیان بین ایران و امریکا در روزهای اخیر نماینده ویژه دولت امریکا در امور ایران در گفت‌وگو با یک نشریه امریکایی از یک سو به مذاکره بیشتر با ایران ابراز امیدواری و از طرفی به تداوم فشارها بر ایران اشاره کرد. به گزارش ایسنا، برایان هوک گفت: ما سال‌هاست که درخواست گفت‌وگوی کنسولی می‌کنیم و در طول سه هفته گذشته از طریق سوئیسی‌ها به عنوان واسطه کارهایی صورت گرفت و من توانستم با ایرانی‌ها دیدارهایی برگزار کنم. مثل همیشه از آنها تقاضای «باب لوینسون» را کردم، اما دیپلمات‌های ایرانی فقط این وظیفه را داشتند که معامله‌ای انجام دهند که در نهایت با میانجیگری اقداماتی انجام دادیم.» نماینده ویژه دولت امریکا در امور ایران در گفت‌‌وگو با «واشنگتن فری بیکن» افزود: «امیدواریم که این مسأله گام نخست باشد. در نهایت این مربوط به ایران است، زیرا سال‌هاست گفته‌ایم که آماده برگزاری نشست حضوری برای گفت‌ وگوهای کنسولی هستیم. ما تا آنجایی که ممکن است کار خود را ادامه خواهیم داد تا هر امریکایی که در ایران بازداشت شده به کشور بازگردد.»

درخواست ایران، روسیه و ترکیه برای بازگشت صلح به «ادلب»

علی اصغر خاجی دستیار ارشد وزیر امور خارجه کشورمان در امور ویژه سیاسی در ادامه جلسات دو، سه و چهار جانبه با هیأت‌های شرکت کننده در چهاردهمین اجلاس آستانه، به صورت جداگانه با هیأت‌های سوریه و عراق دیدار و گفت‌وگو کرد. به گزارش «ایران» دیروز(چهارشنبه) دومین کمیته «تبادل بازداشت شدگان و ربوده شدگان و روشن شدن اشخاص ناپدید شده و تحویل اجساد» تشکیل جلسه داد. در این نشست با توجه به اهمیت بعد انسانی این موضوع بر ضرورت فعالیت بیشتر در این خصوص تأکید شد.  در ادامه فعالیت‌های این دوره روند آستانه، ابتدا دومین دور نشست هیأت‌های سه کشور ضامن، جهت تنظیم سند پایانی اجلاس چهاردهم برگزار شد و سپس جلسه چهارجانبه‌ای با مشارکت هیأت‌های کشورهای ضامن روند آستانه و پدرسون - نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه - برگزار شد. در پایان اجلاس، هیأتی با مشارکت جمهوری اسلامی ایران، فدراسیون روسیه و جمهوری ترکیه به عنوان کشورهای ضامن، سه کشور ناظر شامل عراق، لبنان و اردن و هیأت‌های دولت سوریه، معارضه و سازمان ملل تشکیل شد. همچنین سه کشور ایران، روسیه و ترکیه در بیانیه مشترکی که در پایان نشست آستانه منتشر شد خواستار بازگشت صلح به «ادلب» سوریه شدند.

فساد ده‌ها میلیون دلاری به بهانه دور زدن تحریم‌ها

رئیس سازمان بازرسی کل کشور گفت: راهکارهای دور زدن تحریم‌ها تعریف‌ شده است و نباید این موضوع مجوز و بهانه‌ای برای فساد باشد. به گزارش روابط عمومی سازمان بازرسی کل کشور، حجت‌الاسلام محسن درویشیان در دیدار با اعضای هیأت مدیره سازمان مردم نهاد دیده‌بان شفافیت و عدالت گفت: در آیین‌نامه اجرایی قانون سازمان بازرسی پیش‌بینی‌شده است که از همه ظرفیت‌های مردمی و سازمان‌های مردم‌نهاد استفاده کنیم؛ در همین راستا امیدواریم بتوانیم همکاری خوبی با سازمان دیده‌بان شفافیت و عدالت داشته باشیم. ارزیابی ما این است که سازمان مردم‌نهاد دیده‌بان شفافیت و عدالت از جایگاه و اعتماد خوبی در افکار عمومی برخوردار است و می‌تواند در شناسایی بسترها و گلوگاه‌های فساد به سازمان کمک کند.  درویشیان با رد این ادعا که سازمان بازرسی کل کشور، جرأت را از مدیران در دور زدن تحریم‌ها می‌گیرد، گفت: راهکارهای دور زدن تحریم‌ها تعریف‌ شده است و نباید این موضوع یعنی دور زدن تحریم‌ها مجوز و بهانه‌ای برای فساد باشد. در همین راستا اخیراً پرونده‌ای داشتیم که فردی در یک دستگاهی به بهانه دور زدن تحریم‌ها مرتکب فساد ده‌ها میلیون دلاری شد و با بخشی از این پول‌ها برای خود و همسرش، ویلا و خودرو خریده است. این فرد بازداشت‌ شده و پرونده آن در مراجع قضایی در حال رسیدگی است.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/7227/2/529318/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر