جدال مکتوب کدخدایی و حجتی کرمانی به درخواست مناظره کشید
گروه سیاسی/ به نظر می‌رسد محمدجواد حجتی کرمانی و عباسعلی کدخدایی وارد یک بگو مگوی رسانه‌ای شده‌اند. بگو مگو بر سر یک اختلاف قدیمی؛ عملکرد شورای نگهبان. عملکردی که حجتی کرمانی می‌گوید «سیاسی» است و کدخدایی هم معتقد است که اتفاقاً این حجتی کرمانی است که گرفتار «سیاسی بازی» در نقد شورای نگهبان شده است.
ماجرا از انتقادات صریح حجتی کرمانی به شورای نگهبان در مطلب روز 14 آذر روزنامه اطلاعات شروع شد. جایی که او داستان رد صلاحیت خود در انتخابات مجلس خبرگان از کرمان را یادآوری کرده بود و در پی آن به شورای نگهبان گفته بود: «جنابان آقایان جنتی و کدخدایی! شورای نگهبان شما در سراسر کشور شعبه دارد و این شعبه‌ها، همه جا تحت نظارت دقیق شما نیستند.» او برخی نمایندگان استانی این شورا را جوان و بدون صلاحیت علمی دانسته و درباره نفوذ آنها گفته بود که «مگر کار مملکت، بچه‌بازی است؟!» البته جمله‌ای که از حجتی کرمانی بیشتر در این مطلب نقل شد، این بود: «ابتدا بگویم که من جناب جنتی را مردی عادل و دلسوز می‌دانم، ولی معتقدم ایشان سیاست نمی‌داند و اخلاق سیاسی و اجتماعی هم ندارد.»
دو روز بعد کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به این یادداشت در مطلبی در روزنامه اطلاعات با یادآوری انتقادات مطرح شده حجتی کرمانی، نوشت: «نصیحت آخر، انتظار نیست که عمل به قانون اساسی که خود ایشان نقشی در تدوین آن داشتند، موجب هجمه و افترا شود.»‏ کدخدایی معتقد بود بزرگترین انحراف در کشورداری هجمه سازماندهی شده به امثال آیت‌الله جنتی و بر صدر نشاندن افراد منحرف و اشرافی بوده است. او البته در یادداشت خود حجتی کرمانی را فردی مشهور به حمایت از بنی صدر و مخالفت با آیت‌الله خامنه‌ای، مرحوم هاشمی رفسنجانی و شهید بهشتی در ابتدای انقلاب معرفی کرده بود. دیروز محمدجواد حجتی کرمانی باز در مقام پاسخ به این مطلب کدخدایی درآمد و در مطلبی این بار در  روزنامه اعتماد، جوابیه سخنگوی شورای نگهبان را «سیاسی» خواند و تأکید کرد: «می‌خواهم همین نوشته و گواهی ایشان را «قرینه»ای بگیرم که ادبیات ردّیه ایشان (و شورای نگهبان) نه تنها در مورد من بلکه در مورد امثال مرحوم هاشمی ‌رفسنجانی یا آیت‌الله بجنوردی یا حسن‌آقا خمینی، بر محور سیاسی بوده است و نه حقوقی.» وی گفته است: «من حاضرم در موضوع غیرحقوقی بودن «عدم احراز صلاحیت» شورای نگهبان با ایشان مباحثه و مناظره کنم و جنابان آقایان دکتر سیدمحمد هاشمی و دکتر حسین مهرپور یزدی را که هر دو سوابق روشن حقوقی دارند، به یاری می‌طلبم. ایشان هم می‌توانند «یار» بگیرند. پیشنهادی که بعید است سخنگوی شورای نگهبان به آن پاسخی نداشته باشد و هر پاسخی که بیاید، به نظر جدی شدن یک بگو مگوی سیاسی خواهد بود.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/7227/3/529322/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر