دیگه چه خبر


درخواست مکرون و پاسخ واعظی

 خبر اول اینکه، امانول مکرون، رئیس جمهوری فرانسه در پیامی توئیتری مدعی شد: «در روز بین‌المللی حقوق بشر به هم‌‌میهنان‌مان، فریبا عادل‌خواه و رونالد مارشال که در ایران بازداشت شده‌اند و خانواده‌هایشان فکر می‌کنم. حبس آنها قابل تحمل نیست. آنها باید بی درنگ آزاد شوند. به رئیس جمهوری روحانی گفتم، اینجا هم تکرارش می‌کنم.» به گزارش ایرنا، محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهوری دیروز در این باره گفت: «اگر کسی از اتباع فرانسه در ایران باشد به طور طبیعی رئیس جمهوری آن کشور درخواست خود را انجام می‌دهد، اما قوه قضائیه ایران هم باید مراحل حقوقی و قضایی خود را انجام دهد که هر زمان نتیجه آن مشخص شد، به دولت فرانسه منعکس می‌کنیم.»  وی با بیان اینکه «مکانیزم تبادل فرآیند موضوع جدیدی نیست و سازو کار خود را دارد»، خاطرنشان کرد:‌ در ۴۰ سال گذشته بارها تبادل زندانیان با کشورهای مختلف اجرا شده است و مسیر آن به هیچ کشوری بسته نیست اما این گونه هم نیست که اگر کسی در جایی خلاف کرده، قوه قضائیه ما رسیدگی نکند.
سیدعباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه هم در توییتی نوشت: فرانسوی ها فراموش نکنند که ایران یک حاکمیت مستقل است؛ نه دولت و نه قوه قضائیه ما از هیچ کسی حتی توصیه هم نمی پذیرند. دخالت در امور داخلی ایران هم برای ما غیر قابل تحمل است.

توضیح سخنگوی سپاه درباره اظهارات یکی از فرماندهان اسبق سپاه

 خبر دیگر اینکه، سردار رمضان شریف سخنگوی سپاه، در پی انتشار خبری مبنی بر اظهارات منتسب به سردار مرتضی قربانی از فرماندهان و پیشکسوتان دفاع مقدس پیرامون هدف قرار دادن تل‌آویو از لبنان در صورت ارتکاب خطای اسرائیل در قبال ایران و متعاقباً اظهارنظر وزیر دفاع لبنان در این خصوص، گفت: با توجه به بررسی‌های به عمل آمده آنچه سردار مرتضی قربانی مطرح کرده ‌است، تحریف و مورد برداشت نادرست رسانه‌ای قرار گرفته است و ایشان در واقع پاسخگویی به اسرائیل را با ابزار‌ها و ظرفیت‌های متنوع موجود در اختیار مطرح کرده است.  به گزارش سپاه نیوز، وی با اظهار امیدواری نسبت به دقت بیشتر اصحاب رسانه در تنظیم خبر‌های حوزه دفاعی و امنیتی از به کار بردن عناوین نادرست برای معرفی فرماندهان سپاه انتقاد و با تأکید بر ضرورت دقت رسانه‌ها در این گونه موارد، تصریح کرد: سردار مرتضی قربانی از فرماندهان دلاور هشت سال دفاع مقدس است که مجاهدت‌های حماسی وی همواره مورد تجلیل و قدردانی ملت ایران است. وی در حال حاضر در سمت مشاور فرمانده کل سپاه فعالیتی نداشته و در عرصه‌های دیگر در نیرو‌های مسلح در حال خدمت می‌باشد.

 فضاسازی پناهیان علیه مطهری

 شنیدیم که،علیرضا پناهیان، از واعظان منتقد دولت و اصلاح‌طلبان، خواستار رد صلاحیت علی مطهری نماینده تهران شد. به گزارش «ایران»، او در توئیتی نوشت: « منتظریم ببینیم نماینده‌ای که با توهین به شعور مردم دلیل پافشاری بر عدم شفافیت را رشد نایافتگی مردم اعلام می‌کند، به همکار خود فحش چاله‌میدانی می‌دهد، به دانشجوی منتقدی با قرص ضدبارداری اهانت می‌کند، در موضوع بنزین به رهبری تهمت می‌زند، آیا شورای نگهبان او را تأیید صلاحیت خواهد کرد؟!»

تحریم‌های جدید خزانه‌داری امریکا علیه ایران

 با خبر شدیم که، وزارت خزانه‌داری امریکا اعلام کرد یک فرد، 5 نهاد و دو کشتی مرتبط با ایران را در فهرست تحریم‌ها قرار داده است.  در بیانیه وزارت خزانه‌داری امریکا «عبدالحسین خدری» به بهانه ارتباط با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در فهرست تحریم قرار گرفته است.  به گزارش ایرنا، امریکا همچنین شرکت‌های «خدمات هوایی گیت‌ویک»، مستقر در امارات، «خدمات هوایی گومی»، مستقر در چین و شرکت «شرکت گردشگری و مسافرتی جهان دستینیشنز»، مستقر در دوبی را به بهانه ارتباط با شرکت هواپیمایی «ماهان‌ایر» در فهرست تحریم قرار داده است.  
شرکت کشتیرانی «خدری جهان دریا»، مستقر در تهران و «راه ابریشم دریایی خدری جهان‌دریا»، مستقر در عمان دو شرکت دیگر هستند که به اتهام ارتباط با آقای خدری تحریم شده‌اند.  به علاوه دو کشتی تحت پرچم ایران به نام‌های «ژنو ۱۱» و «ژنو ۱۲» نیز به اتهام ارتباط با شرکت خدری جهان‌دریا تحریم شده‌اند.

آب پاکی گوترش روی دست عربستان

 دست آخر اینکه، دبیرکل سازمان ملل در گزارشی ایرانی بودن منشأ تسلیحات مورد استفاده در حمله به تأسیسات نفتی عربستان سعودی را رد کرد. به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، آنتونیو گوترش در جلسه اخیر شورای امنیت سازمان ملل گفت که این سازمان «قادر نیست به طور مستقل اثبات کند» که  موشک‌ها و پهپادهای استفاده شده در حمله به تأسیسات نفتی عربستان سعودی آرامکو در ماه سپتامبر، «منشأ ایرانی داشته‌اند».  پس از حمله به تأسیسات نفتی عربستان سعودی که در ماه‌های گذشته رخ داد، برخی کشورها این ادعا را مطرح کردند که ایران در این حملات نقش داشته است. این ادعا بارها توسط مقامات رسمی کشورمان رد و گفته شد که هیچ سندی برای اثبات این ادعا علیه ایران وجود ندارد.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/7227/3/529323/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر