حال و هوای بهارستان بعد از اعلام نتایج بررسی صلاحیت‌هااحسان بداغی/ تا اینجای کار 90 نفر نماینده یعنی حدود یک سوم مجلس نشینان بر اساس نظر شورای نگهبان «صلاحیت» نشستن بر کرسی‌های مجلس یازدهم را ندارند. این رقم البته تا شامگاه یکشنبه حدود 120 نفر بود. رقمی که 41 درصد کل نمایندگان را شامل می‌شد. آن هم با لحاظ اینکه 40 نفر از نمایندگان فعلی یعنی 14 درصد وکلای مجلس اساساً برای انتخابات 2 اسفند نام‌نویسی نکرده‌اند. حالا با این ترتیب آمار رد صلاحیت‌ها از رکورد مجلس ششم هم عبور کرده، اما کمتر از همیشه صدای اعتراض به این وضعیت از بهارستان شنیده می‌شود.
اعتراض‌های معدود در صحن علنی
تا اینجای کار تنها نطق جدی در اعتراض به حجم رد صلاحیت‌ها توسط شورای نگهبان توسط عبدالرضا ‌هاشم‌زایی مطرح شده؛ تنها نماینده‌ای که به دلیل محدودیت سنی اجازه نام‌نویسی برای انتخابات اسفند را نداشت. او دیروز در نطق میان‌دستور خود میزان رد صلاحیت‌ها را «شوک‌آور» توصیف کرد و گفت: «اگر مجلس در رأس امور نباشد، بهتر است یک مجلس مشورتی ایجاد شود تا کشور را اداره کنیم و اعضای آن هم انقلابی باشند.» به گفته این نماینده تهران، بخشی از نمایندگانی که برای انتخابات اسفند ثبت‌نام نکرده‌اند، «می‌گویند ما که دیدیم کاره‌ای نیستیم، ثبت نام نکردیم.» او درباره فلسفه اعطای حق نظارت بر صلاحیت نمایندگان به شورای نگهبان هم گفت: «این برای این بود که دولت‌ها نتوانند نماینده به مجلس بفرستند.» ‌هاشم‌زایی با اشاره به استدلال سخنگوی شورای نگهبان درباره پرونده‌های اقتصادی اکثر رد صلاحیت شدگان پیشنهاد داد: «از رهبر انقلاب می‌خواهم دادگاه صالحه تشکیل شود و آن 90 نفر و سخنگوی شورا را با هم محاکمه کنند.» بجز ‌هاشم‌زایی، مصطفی کواکبیان تنها نماینده دیگری بود که به این موضوع در صحن علنی اعتراض داشت. اعتراضی که آنقدرها هم شدید نبود. کواکبیان در تذکری ضمن اینکه به کم کاری صدا و سیما جهت حضور مردم در انتخابات انتقاد داشت، این جمله را هم گفت که «شورای نگهبان هم باید در سختگیری‌های قانونی خود دقت کند تا موجب کاهش مشارکت مردم نشود.»
اصلاح‌طلبان؛ بی رمق برای اعتراض
مشهورترین و البته تا قبل از این رکورد پرتعدادترین رد صلاحیت نمایندگان برای انتخابات دور بعدی مجلس در اختیار مجلس ششم بود. جایی که کار رد صلاحیت 80 نماینده آن دوره به یک تحصن کش‌دار کشیده شد. حالا اما این روزها هر چند آن رکورد شکسته شده اما خبری از اعتراض، حتی به مراتب کمرنگ‌تر از آن هم نیست. مهم‌تر از این در فضای مجلس حتی چندان رمقی هم برای اعتراض حقوقی به شورای نگهبان برای بررسی مجدد صلاحیت رد صلاحیت‌شدگان دیده نمی‌شود. نامزدهای رد صلاحیت شده تا روز 26 دی‌ماه فرصت دارند تا اعتراض خود را تقدیم شورای نگهبان کنند اما آنچه دیروز در فضای بهارستان دیده می‌شد، تردید جدی این دسته از نمایندگان و خصوصاً اصلاح‌طلبان برای ارائه اعتراض بود. بهرام پارسایی، یکی از نمایندگان رد صلاحیت شده که قید حضور در انتخابات را زده، در این رابطه به «ایران» گفت که «در فراکسیون امید که تعداد زیادی از همکاران ما رد صلاحیت شده‌اند اساساً بحث این است که وقتی نهاد مجلس عملاً در کشور کاره‌ای نیست و اختیارات آن روز به روز محدود شده، دیگر توان پاسخگویی به مطالبات مردم هم وجود ندارد و معلوم نیست بودن یا نبودن ما در مجلس چه فرقی می‌کند.» همچنین جلال میرزایی، دیگر نماینده فراکسیون امید درباره فضای موجود برای اعتراض به «ایران» می‌گوید: «وقتی فرزند شهید را با بند عدم التزام به ولایت فقیه رد کرده‌اند یا اینکه به کسی که تمام توانش را  برای کشور گذاشته و حالا در جاهایی انتقادی هم دارد، گفته‌اند شما نظام را قبول ندارید دیگر عملاً انگیزه برای حتی اعتراض به رد صلاحیت هم باقی نمی‌ماند.» جلال میرزایی که خود برای انتخابات پیش رو موفق شده برگه تأیید صلاحیتش از شورای نگهبان را بگیرد، همچنین می‌گوید: «با وجود یک بی انگیزگی نسبی در بین رد صلاحیت‌شدگان در مجموعه فراکسیون امید تلاش می‌کنیم که این نمایندگان را برای اعتراض به رأی شورای نگهبان و بررسی مجدد صلاحیت‌شان در این مرجع ترغیب کنیم.» با این وجود گفته می‌شود که یکی از مسائل و ابهامات پیش روی رد صلاحیت‌شدگان این است که چه کسی بین آنها و شورای نگهبان رایزنی کند. مسأله‌ای که احتمالاً انجام آن برعهده محمدرضا عارف قرار بگیرد. اما جلال میرزایی می‌گوید که اگر احتمالاً او وارد چنین فرآیند رایزنی شود، بیشتر تمرکز خود را صرف رفع و رجوع مسائل نمایندگان اصلاح‌طلب کند چون اصولگرایان خود کانال‌های دیگری برای این کار دارند و از همان مسیر اقدام می‌کنند.
تاکتیک اصولگرایان و مستقلین برای گرفتن تأیید صلاحیت
در آن سوی میدان اما در میان اصولگرایان به نظر نمی‌رسد برنامه هماهنگی برای این کار وجود داشته باشد و احتمالاً رد صلاحیت شدگان آنها به صورت فردی دنبال کار خودشان بروند. چیزی که می‌تواند نتیجه وجود نامزدهای متعدد و جدیدی در این جریان باشد که توانسته‌اند مرحله اخذ صلاحیت را پشت سر بگذارند و بدین ترتیب مجموعه اصولگرایی مشکلی برای بستن لیست‌های انتخاباتی‌اش نداشته باشد. احمد علیرضابیگی، عضو هیأت رئیسه فراکسیون ولایی در این رابطه به «ایران» می‌گوید: «اعتراض قطعاً حق هر نامزد رد صلاحیت شده‌ای است اما کاری که معمولاً بعد از رد صلاحیت‌ها در برخی جریان‌ها صورت می‌گیرد هر چند در ظاهر رایزنی به نظر می‌رسد اما در واقع فشار سیاسی به شورای نگهبان است. در جریان اصولگرایی به هر حال اگر کسی مشکلی داشته باشد می‌داند که باید از مسیر قانون اقدام کند و این کار نیاز به برگزاری نشست‌های خاص با شورای نگهبان ندارد.» در میان مستقلین هم بیشتر به نظر می‌رسد که فعلاً هر کسی بیشتر متوجه وضعیت خودش است. تا اینجای کار از این طیف حتی رئیس فراکسیون آنها یعنی غلامعلی جعفرزاده هم رد صلاحیت شده و آن طور که مهرداد لاهوتی، سخنگوی فراکسیون به «ایران» می‌گوید فعلاً برنامه فراکسیونی و جمعی برای رایزنی با شورای نگهبان در کار نیست و هر کدام از نمایندگان رد صلاحیت شده در صورت اعتراض به شکل فردی در حال اقدام کردن هستند. با این توصیف هر چند شامگاه یکشنبه به گفته میرزایی نیکو 30 نفر از رد صلاحیت شدگان به یکباره تأیید صلاحیت شدند اما معلوم نیست که این اتفاق آیا برای 90 نفر باقی مانده از نمایندگان رد صلاحیت شده هم رخ خواهد داد یا خیر و اینکه در نهایت چند نفر از آنها در روز دوم اسفند می‌توانند نام خود را در فهرست نامزدهای انتخابات ببینند؟

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/7255/2/532751/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر