افتتاح قطعه یک آزادراه تهران - شمال؛ بزودیخواجه دلویی در مورد نرخ عوارض گفت: «براساس قرارداد، کل آزادراه به‌صورت قرارداد مشارکتی بین بنیاد و وزارت راه و شهرسازی است. 50 درصد منابع را بنیاد و 50 درصد را دولت تأمین می‌کند و اجرا کلاً توسط شرکت آزادراه ها که متعلق به بنیاد است، انجام می‌شود.
پیمانکاران و اجرا کلاً با ایرانی‌ها است و در اجرا نیازی به پیمانکار خارجی نداریم. طبق قرارداد، 40 درصدهزینه سرمایه‌گذاری بنیاد از طریق عوارض بر می‌گردد و بقیه هم از طریق زمین‌های که دولت تأمین خواهد کرد.
کمیته مستقر در وزارت راه مسئول قانونی تعیین نرخ عوارض است که بزودی اعلام می‌شود اما مردم نباید نگران نرخ عوارض باشند چون عدد قابل ملاحظه ای نخواهد بود.»
معاون ساختمان و انرژی بنیاد مستضعفان در پاسخ به این سؤال که احتمال عقب افتادن دوباره افتتاح قطعه یک وجود دارد؟ گفت: خیر. چون این منطقه کاملاً آماده بهره‌برداری است. قطعه یک تونل‌های طولانی دارد که حتماً باید تهویه، روشنایی و سیستم‌های الکترونیکی آن برقرار شود.
برق منطقه ای برق تونل‌ها و مسیر آزادراه را وصل کرد. 26 هزار اتصال سرکابل و کابل در منطقه داریم.تا تونل 12 برق کشی شده است، در تونل 4 و 5 روشنایی داریم. به محض اینکه اتصالات وصل شود و زیر تست برود چند روز بعد عبور آزمایشی خواهیم داشت.
مجموع تونل‌های رفت و برگشت 37 تونل است 36 تونل زوج و یک تونل فرد برای دسترسی به جاده چالوس در منطقه شهرستانک ساخته شده است.
قطعه یک در یک نگاه
انتهای قطعه یک سه راه دو آب -شهرستانک است. مهم‌ترین قطعه آزادراه همین قطعه یک است، 65 درصد حجم کار از 4 قطعه مربوط به این قطعه است. کوتاه شدن مسیر نیز در همین قطعه اتفاق می‌افتد.
قطعه یک مسیر را 62 کیلومتر کوتاه می‌کند قطعه 2 نیز 5 کیلومتر مسیر را کوتاه می‌کندقطعه 4 که از سال 94 زیر عبور رفته و قطعه سه نیز مسیر را کوتاه نمی‌کند فقط راه را بهبود می‌دهد و کیفیت و ایمنی را بالا می‌برد.
قطعه یک از انتهای آزادراه آزادگان شمالی در محل دهکده المپیک به آزادراه تهران- شمال وصل می‌شود و 32 کیلومتر ادامه پیدا می‌کند و به شهرستانک می‌رسد. در این قطعه مسیر 90 کیلومتری به 32 کیلومتر کاهش می‌باید. ادامه پروژه منطقه 2 است.
ادامه آزادراه
معاون ساختمان و انرژی بنیاد مستضعفان در خصوص وضعیت 2 قطعه باقیمانده گفت: در حال کار روی قطعه 2 هستیم. این قطعه 32 درصد پیشرفت دارد.
سال 96 پیمانکار منطقه 2 مشخص شد. وقتی در انتهای منطقه یک در شهرستانک روبه‌رو را نگاه کنید تونل‌های قطعه 2 دیده می‌شود. با هماهنگی دولت قرار شد اعتبار قطعه 2 نیز تأمین شود. تا بهار 1400 یک خط منطقه 2 هم زیر بار می‌رود.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/7262/8/533620/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر